Ścieżka nad Rudawą. Nowa trasa na mapie Krakowa
Rudawa płynie przez zachodnią część Krakowa, w sąsiedztwie Błoń, Woli Justowskiej, w pobliżu Młynówki Królewskiej, niedaleko Lasu Wolskiego i Sikornika. Nie ma tu blokowisk (choć apartamentowców w niskiej zabudowie coraz więcej), jest dużo zieleni. To piękne tereny i tradycyjne tereny rekreacyjne krakowian.
Wały Rudawy były wydeptywane przez spacerowiczów, jeździli po nich rowerzyści, aż w 2023 roku stworzono tu ciąg pieszo-rowerowy z betonową nawierzchnią. Ścieżka znajduje się tylko częściowo na koronie wałów. Są też fragmenty, kiedy prowadzi rowerzystów terenem znajdującym się między Rudawą o wałami. W ten sposób zgrabnie przejedżamy pod mostami dla samochodów.
Do centrum miasta nie trzeba wracać tą samą trasą
Bezkolizyjna część ścieżki - kierując się na zachód - rozpoczyna się tuż za Błoniami, w miejscu, gdy Rudawę przecina ulica Piastowska. Po przejechaniu 300 metrów czeka na nas pierwsza przeprawa - przez mostek na ul. Korzeniowskiego. Budując ścieżkę, wykonano to utwardzone zjazdy/podjazdy po obu stronach rzeki.
Na przeciwną stronę rzeki wrócimy ok. 4 km dalej w Mydlnikach. Wcześniej możemy zahaczyć np. o miejsce rekreacyjne, z ławami i huśtawkami, w okolicy ul. Nad Zalewem. Nowa ścieżka poprowadzi nas do ul. Dolińskiego, stąmtąd po chwili znajdziemy się przy ul. Balickiej.
Nowa krakowska ścieżka tu się kończy. I jeśli uznamy, że to nasz punkt docelowy, wcale nie musimy wracać tą samą trasą. Powrót - w kierunku osiedla Widok - też może odbyć się przyjemną trasą, w pobliżu Młynówki Królewskiej.
Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?
