W Muzeum Miejskim im. Aleksandra Kłosińskiego można zobaczyć nową wystawę czasową związaną z obchodami 1050. rocznicy chrztu Mieszka I.
Placówce udało się zgromadzić szereg niezwykle ciekawych dokumentów i eksponatów dotyczących kultury chrześcijańskiej na ziemiach polskich, ale także w samych Kętach.
Jak podkreślają historycy, wokół chrztu Mieszka I narosło przez lata wiele mitów.
– Skutecznie zostały utrwalone w okresie PRL, podczas organizowanych z wielką pompą obchodów milenijnych, które miały zdyskontować kościelne uroczystości – podkreślają w kęckim muzeum.
O tym, jak faktycznie przebiegały początki procesu chrystianizacji Polski, można będzie dowiedzieć się z relacji takich kronikarzy, jak: Thietmar z Merseburga, Kosmas z Pragi, Gall Anonim, Wincenty Kadłubek i Jan Długosz.
Na wystawie można zobaczyć – jak opowiada dr Andrzej Małysa, pracownik muzeum, tzw. kęckie sacrum, czyli m.in. zabytkowe kropielnice, książeczki do nabożeństw czy najstarsze księgi metrykalne.
Jest wśród nich księga urodzeń w parafii w Kętach z 1658 roku, zgonów z 1752 r. oraz ślubów z drugiej połowy XVIII w. Zostały one specjalnie na tę okazję wypożyczone z kęckich kościołów i klasztorów.
W tej części ekspozycji będzie można zobaczyć również po raz pierwszy wystawioną rzeźbę św. Jana Kantego z XVIII wieku, która przez lata leżała na jednym z kęckich strychów. Na trop rzeźby patrona Kęt wpadł przed dwoma laty jeden z prywatnych kolekcjonerów.
Duże zainteresowanie budzą także niepublikowane dotąd nigdzie fotografie z wizyt w Kętach metropolity krakowskiego ks. kard. Adama Sapiehy i prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Placówka zaprasza w szczególności młodzież szkolną i tych, którzy chcą zweryfikować swoją wiedzę na temat chrztu Mieszka I. Wystawa potrwa do 6 maja.
Najstarsze księgi z kościołów i klasztorów w Kętach można zobaczyć na wystawie

Placówce udało się zgromadzić szereg niezwykle ciekawych dokumentów i eksponatów dotyczących kultury chrześcijańskiej na ziemiach polskich, ale także w samych Kętach