Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższe budynki w Krakowie. Dwa stumetrowce i przedwojenny "drapacz chmur". Będzie więcej i wyżej? [ZDJĘCIA]

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Kraków nie jest miastem wieżowców. Może pochwalić się dwoma stumetrowymi biurowcami i kilkunastoma mniejszymi budynkami (od 55 metrów wzwyż). Najwyższe z nich to wieżowiec K1 (Cracovia Business Center) - inaczej "Błękitek" i Unity Tower, czyli dawny "Szkieletor". W kwestii "drapaczy chmur" miasto snuje plany od dłuższego czasu. Planowana nowa dzielnica w rejonie Płaszowa i Rybitw miałaby stać się drugim Manhattanem, nad którą górować mają 150-metrowe biurowce. Wspomnieć warto, że w historii miasta już pojawił się "drapacz chmur". Tak nazwano przed niemal stu laty znajdujący się na pl. Szczepańskim budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Krakowie.

Najwyższe budynki w Krakowie. Zobacz RANKING

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Krakowski przedwojenny "drapacz chmur" przy Placu Szczepańskim

Budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej przy Placu Szczepańskim 5 to jeden z symboli międzywojennego Krakowa. Co prawda daleko mu do "drapacza chmur", nawet nie kwalifikuje się, by nazywać go wieżowcem. Z jego budową związane były spore kontrowersje, a gmach finalnie był dużo wyższy niż powinien. Stąd też przed wojną budynek był popularnie zwany „krakowskim drapaczem chmur”.

Siedmiopiętrowy gmach został zaprojektowany przez Fryderyka Tadaniera i Stefana Strojka. Powstał w miejscu jednopiętrowej kamienicy, do użytku oddano go w 1936 roku. Już podczas budowy wysokość obiektu wzbudzała duże kontrowersje, były podejmowane nawet próby przerwania budowy 6. i 7. kondygnacji, które ostatecznie się nie powiodły. Budynek był o 9 metrów wyższy niż zezwalały na to przepisy budowlane decydujące o nowej zabudowie Starego Miasta.

- Pod koniec budowy, w roku 1936 generalny konserwator zabytków - Jerzy Remer zorganizował konferencję, a później przeforsował zakaz budowy, w obrębie starego miasta budynków wyższych niż pięciopiętrowe. Gmach Kasy, według projektu Fryderyka Tadaniera i Stefana Strojka, miał liczyć siedem kondygnacji. W takiej sytuacji dyrekcja instytucji, na czele ze Stanisławem Kochanowskim zastosowała pewien fortel. Jednocześnie poparto ograniczenia zabudowy w obrębie starego Krakowa, ale zatrudniono szereg pracowników, którzy w ciągu trzech dni i trzech nocy ustawili żelbetonową konstrukcję szóstego i siódmego piętra. Tym samym nie można było już cofnąć działań budowlanych, a Kochanowski dobrowolnie wypłacił kwotę sty tysięcy złotych z przeznaczeniem na budowę muzeum narodowego jako rekompensata za naruszenie przepisów. Tak oto powstał jeden z najokazalszych modernistycznych budynków Krakowa - czytamy na krakow-przewodnik.com.pl.

Po wojnie w budynku została umieszczona Wojewódzka Komenda Milicji Obywatelskiej i znajdowała się tam do końca lat 70. XX wieku, kiedy to została ona przeniesiona do nowego zespołu budynków przy ul. Mogilskiej. W 2017 roku budynek przeszedł remont w trakcie którego m.in. została odczyszczona elewacja.

Dom narożny u zbiegu ulic: Reformackiej i św. Tomasza, 1934 rok.
Dom narożny u zbiegu ulic: Reformackiej i św. Tomasza, 1934 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kraków jak Manhattan? "Nowe Miasto", a tam 150-metrowe biurowce

Władze miasta już od dłuższego czasu pracują nad planem miejscowym, który pozwoli na budowę nowej dzielnicy na terenie Płaszowa i Rybitw. Potężny obszar blisko 700 hektarów w przyszłości zostanie zdominowany przez bloki oraz biurowce (ma powstać także strefa zieleni, mierzący blisko 50 ha park i 15 ha las).

Na terenie nowej dzielnicy będą mogły powstać budynki o wysokości nawet 150 metrów. Nowe Miasto bowiem to jedyny obszar, gdzie mogą powstać w Krakowie wysokościowce.

Według planu zagospodarowania przestrzennego wysokościowce miałyby być zlokalizowane w centralnej części obszaru, objętego planem. Dokument przewiduje, że w nowej dzielnicy będzie mogło powstać ponad 20 budynków o wysokości między 90 a 150 metrów. Im bliżej osiedla Złocień, tym zabudowa będzie niższa (około 16 metrów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska