Teraz przyszedł czas na "Lalkę" autorstwa Bolesława Prusa. W sobotę, poszczególne jej rozdziały, z których każdy stanowi oddzielną opowieść (wszystko dlatego, że dzieło drukowano w odcinkach na łamach gazet) będzie można usłyszeć także w Krakowie. Od godz. 11 na scenie w Rynku Głównym fragmenty "Lalki" przeczytają znani artyści związani z Krakowem. Wystąpią Ewa Kaim, Beata Schimscheiner, Krzysztof Orzechowski, Tadeusz Malak, Radosław Krzyżowski oraz Grzegorz Mielczarek. Wyboru fragmentów "Lalki" oraz adaptacji tekstu dokonał dyrektor Groteski Adolf Weltschek. Całością przedsięwzięcia kieruje także teatr Groteska.
Dzięki książce wkroczymy w świat Warszawy drugiej połowy XIX wieku, gdzie zubożały szlachcic obdarzony przedsiębiorczym zmysłem i dobrym sercem Stanisław Wokulski zakocha się od pierwszego wejrzenia w Izabeli Łęckiej. Córka zdeklasowanego szlachcica będzie jednak dworować ze szczerego uczucia Wokulskiego.
"Lalkę" usłyszymy nie tylko na Rynku. Na tarasie przy Nowohuckiego Centrum Kultury odbędzie się czytanie fragmentów powieści przez młodzieżowy Teatr Ab Intra i mieszkańców dzielnicy (godz. 18). W Domu Kultury "Podgórze" czytanie "Lalki" rozpocznie się o godz. 17. Zaś w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, (os. Górali 5) od godz. 11 do 14 odbywać się będzie "Herbatka u Izabelli Łęckiej" - fragmenty powieści przeczytają aktorzy Teatru Otwartego przy herbacie z samowara.
Wszyscy wielbiciele literatury, którzy przyniosą swój egzemplarz "Lalki", mogą poprosić o złożenie na książce pamiątkowego stempla wykonanego specjalną pieczęcią z okazji Narodowego Czytania (ten punkt programu dotyczy tylko wybranych miejsc).
Sobota z "Lalką"
5 września, od godz. 11, Kraków