FLESZ - Ekspresowe podwyżki w rządzie
- Jako amator pasjonat historii i językoznawstwa diachronicznego, który, niczym chłop orzący pole, przypadkiem odkrył w bruździe ziemi starożytne artefakty, znalazłem w zasobach internetu coś, co powinienem oddać w bardziej godne ręce specjalistów - informuje pan Bartosz. Swoje znalezisko przekazał też mailem do Muzeum Zamek Królewski na Wawelu. - Jeśli dobrze to interpretuję, byłaby to najstarsza wzmianka o Krakowie i Wawelu. Załączam zdjęcie tabliczki z tekstem oraz opis własnej amatorskiej próby analizy tekstu. Przekazuję to Państwu pod rozwagę i krytyczną ocenę - dodaje.
Jak wyglądał Wawel 1000 lat temu? Wirtualny spacer wśród mon...
Pełny tekst jest interpretowany przez naukowców niemieckich w następującej formie: "kr(ā)-ke-sa-wa-wā-la-ṣ^po-PAl-sko-ntaLA-klelkā-skeṃ • pe-lai-kne-ṣṣewa-rsata-ñÄ\".
Co to są języki tocharskie?
To grupa języków indoeuropejskich, które występowały na obszarze wschodniego Turkiestanu Chińskiego i Azji Środkowej. Na pustyni Takla-Makan odkryto spisane na liściach palmowych teksty religijne w dwóch odmianach języków tocharskich: język tocharski A (wschodni) i język tocharski B (zachodni). Teksty te, zapisane pismem brahmi, pochodzą z okresu V–VIII wieku n.e. i są przekładami indyjskich tekstów spisanych w sanskrycie. Języki tocharskie wymarły po VIII wieku wraz z kulturą Tocharów, którzy zostali najechani i podbici przez Ujgurów.
Skąd u nich spisane myśli o Krakowie, Wawelu, Polsce....?
Według badań archeologicznych ślady pierwszego osadnictwa na Wzgórzu Wawel datuje się na środkowy paleolit, około 100 tys. lat p.n.e. Wawel był prawdopodobnie jednym z ośrodków władzy plemienia Wiślan, których organizacja państwowa powstała na przełomie VIII i IX wieku. O ich legendarnych władcach Kraku i Wandzie, mających żyć w VII i VIII wieku, wspomniał XIII-wieczny kronikarz Wincenty Kadłubek. W X wieku ziemie Wiślan, i tym samym Kraków, weszły w skład powstającego państwa polskiego.
Pierwszą udokumentowaną wzmianką o Krakowie jest relacja kordobańskiego kupca Ibrahima ibn Jakuba z 965 r., w której wspomina o otoczonym lasami bogatym grodzie, leżącym na skrzyżowaniu szlaków handlowych.
Może historycy z muzeum Zamek Królewski na Wawelu rzucą więcej światła na odkrycie naszego Czytelnika i... zmienią historię? Poprosiliśmy ich o komentarz
