Tegoroczna edycja Festiwalu Conrada odbywa się pod hasłem „Natura przyszłości”. Organizatorzy celowo zawarli w nim pewną dwuznaczność, ponieważ pragnęli zadać zarówno pytania o naturę przyszłości (jaka będzie i co nam przyniesie?), jak i o naturę w przyszłości – jako problem środowiska naturalnego. Zestaw filmów, prezentowanych na Festiwalu, podejmuje te złożone tematy, próbując diagnozować rzeczywistość i zwiększać naszą świadomość.
Serię towarzyszących Festiwalowi pokazów filmowych otworzy dokument "Nature is My Homeland" Marka Gajczaka, prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym. To zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterowie filmu – naukowcy, artyści i entuzjaści – z zupełnie nowej perspektywy ukazują tematykę związków człowieka z naturą. Wprowadzenie do filmu wygłosi reżyser, Marek Gajczak.
Tragicznemu epizodowi europejskiej historii przygląda się "Dramat Brygad Międzynarodowych", wyświetlany w partnerstwie z Domem Norymberskim. Dokument ten cofa się do czasów wojny domowej w Hiszpanii, w którą zaangażowane były także oddziały złożone z idealistycznych obcokrajowców. Wprowadzenie do filmu przedstawi niemiecka badaczka Irme Schrabel, autorka biografii Gerdy Taro – pionierki fotografii wojennej.
Niezwykłe znaczenie miała działalność Behrouza Boochaniego – kurdyjskiego dziennikarza, który utrwalał telefonem przerażającą codzienność ośrodka-więzienia na niesławnej wyspie Manus w Papui Nowej Gwinei. Z materiałów Boochaniego powstał dokument "Chauka, Please Tell Us the Time", którego pokaz na Festiwalu Conrada będzie polską premierą filmu. Do seansu wprowadzi Marcin Żyła – dziennikarz Tygodnika Powszechnego, a z ekranu krótko o filmie opowie również współreżyser, Arash Kamali Sarvestani.
O prawach kobiet opowiadają dwa prezentowane w paśmie filmy. Fabularyzowany dokument "Siłaczki" przedstawia historię polskich aktywistek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Wprowadzenie do filmu wygłosi jego współreżyserka, Marta Dzido.
"Gloria Steinem. Moje życie w drodze" to z kolei historia amerykańskiej pisarki, aktywistki i działaczki na rzecz praw kobiet. Za reżyserię odpowiada Julie Taymor, znana z takich produkcji, jak "Frida" (2002) czy "Across the Universe" (2007). W rolę Glorii
Steinem wcieliły się kolejno: Alicia Vikander i Julianne Moore. Filmowa opowieść o ikonie amerykańskiego feminizmu została oparta na wydanych w 2015 roku wspomnieniach aktywistki. Na film zaproszą z ekranu reżyserka, Julie Taymor oraz autor muzyki do filmu, Elliot Goldenthal.
Festiwalowe pasmo filmowe zwieńczy "Mała mama" – jeden z najgłośniejszych tytułów tegorocznego Berlinale, w którym Céline Sciamma, twórczyni Portretu kobiety w ogniu eksploruje bogate życie wewnętrzne ośmioletniej Nelly. Pokaz może być uzupełnieniem festiwalowej rozmowy o psychicznym dobrostanie dzieci, inspirowanej książką "Niepokój przychodzi o zmierzchu" Marieke Lucas Rijneveld.
Ponadto w Kinie Pod Baranami odbędą się dwa pokazy w ramach Word2Picture – wydarzenia łączącego branżę wydawniczą z rynkiem filmowym. W czwartek, 21 października na ekranie pojawi się "Żeby nie było śladów" – poruszająca opowieść o śmierci Grzegorza Przemyka. Pokaz poprzedzi dyskusja z udziałem Anety Hickinbotham, producentki filmu i Cezarego Łazarewicza, autora literackiego pierwowzoru. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy, Piotr Czerkawski.
Dwa dni później, 23 października, zaprezentowany zostanie "Ostatni komers" – nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni elektryzujący debiut, rozgrywający się wśród młodych mieszkańców małego miasta. Przed seansem odbędzie się spotkanie z Anną Cieplak, autorką książki "Ma być czysto", na której motywach został oparty film. Gośćmi rozmowy będą także reżyser i scenarzysta Dawid Nickel oraz producentka Marta Habior. Dyskusję poprowadzi krytyczka filmowa Adriana Prodeus.
Karnet (8 filmów): 96 zł. Bilety: 24, 17 i 16 zł.
