Z najnowszego raportu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy wynika, że w 2022 roku zarówno pod względem tzw. liczby dni smogowych, jak i stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu Nowy Sącz ma jeszcze wiele do zrobienia.
Pod względem dni smogowych znalazł się na szóstym miejscu z 56 dniami w roku, w których stężenie smogu było przekroczone (norma krajowa wynosi 35 dni). Z kolei jeżeli chodzi o stężenie PM10 wyniosło ono 32 μg/m³ dając Nowemu Sączowi 5 miejsce, natomiast średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu, które wyniosła 6 ng/m³ uplasowało miasto na 3 miejscu w kraju.
Choć wyniki te nadal nie są satysfakcjonujące to cieszyć może fakt, że w porównaniu z 2021 rokiem widać poprawę. Jednym z elementów walki o polepszenie jakości powietrza w mieście są całoroczne kontrole palenisk przeprowadzane przez Straż Miejską.
- Nie wolno palić śmieciami i nie pozwolimy na to, aby ktoś w ten sposób zabijał sąsiadów. Kontrole były, są i będą. Nie mamy litości dla trucicieli - mówi Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska sądeckiego magistratu.
W przypadku jednoznacznego stwierdzenia, że w piecu spalane są odpady, Straż Miejska zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach może nałożyć mandat karny lub skierować wniosek o ukaranie sprawcy wykroczenia do sądu.
Krynica archiwalna
Dodatkowo w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie spalania odpadów, strażnik jest uprawniony do tego, aby pobrać próbki popiołu celem przekazania ich do analizy chemicznej.
Mimo to nadal są osoby które lekceważą ten zakaz. Na około 900 przeprowadzonych w 2023 roku kontroli w związku z podejrzeniem spalania śmieci próbki pobrano z 16 palenisk. - W 6 z nich potwierdziło spalanie odpadów. Czekamy na wyniki pozostałych analiz. Natomiast w sumie w tym roku nałożyliśmy 15 mandatów i skierowaliśmy 7 wniosków do sądu - mówi Izabela Adamczyk z sądeckiej straży miejskiej.
Kontrole prowadzone były przez cały rok jednak w okresie jesienno-zimowym są one wzmożone i można się ich spodziewać niemal każdego dnia. W trakcie takich kontroli sprawdzane jest przestrzeganie zakazu spalania odpadów w paleniskach, ale także uchwały antysmogowej w zakresie stosowanych rodzajów paliw oraz wilgotności drewna oraz kontrola gospodarki odpadami stałymi i ciekłymi.
- Jeżeli chodzi natomiast o przesłanki do przeprowadzenia kontroli może być nimi nie tylko zgłoszenie dokonywane przez mieszkańców miasta telefonicznie lub za pośrednictwem aplikacji Ekointerwencja, ale także brak odbioru odpadów komunalnych zbieranych z nieruchomości czy własne obserwacje pracowników Urzędu Miasta lub funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Nowym Sączu - dodaje Adamczyk.
Mogą być to też po prostu kontrole uwzględnione w harmonogramie kontroli planowych, ale także te wykonywane w związku z ogłoszeniem stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza zgodnie z planem działań krótkoterminowych, będącym częścią Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
Sądecka straż miejska przypomina również, że strażnicy przeprowadzający taką kontrolę zawsze są umundurowani. Posiadają przy sobie legitymacje służbową oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.
- Jeżeli obawiamy się, że ktoś podszywa się pod Straż Miejską należy zadzwonić pod nr alarmowy Straży Miejskiej 986 i upewnić się u dyżurnego, czy to patrol Straży Miejskiej podejmuje u nas czynności. Bądźmy bezpieczni i nie dajmy się oszukać - podkreśla Adamczyk.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
