Przypomnijmy, „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” to akcja organizowana od 1972 roku. Jej główny cel to upowszechnianie wiedzy o historii i zabytkach Krakowa, propagowanie jego architektury i kultury. Co roku od listopada do marca uczestnicy akcji zwiedzają różne ciekawe miejsca, chodzą do muzeów, oglądają wystawy, spotykają się z osobami zasłużonymi dla miasta itp. Spacery prowadzą licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie i pracownicy muzeów.
O historii i zabytkach Krakowa
Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię oraz zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) lub z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).
W ten weekend aż cztery spacery po Krakowie
W najbliższy weekend program akcji PTTK jak zwykle zapowiada się ciekawie – przed nami cztery spacery, więc warto zarezerwować sobie czas, by wziąć w nich udział. W sobotę 22 lutego zaplanowano spacery:
„Nowa dzielnica uniwersytecka” (zbiórka o godz. 9:30 przed Domem Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15).
„Kościół św. św. Piotra i Pawła” (zbiórka o godz. 10 przed Domem Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15).
W niedzielę 23 lutego zaplanowano w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” także dwa spacery:
„Architektura Krakowa drugiej połowy XIX wieku” (zbiórka o godz. 9 przed Domem Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15);
„Spacer doliną rzeki Prądnik” (zbiórka o godz. 10 na pętli tramwajowej Dąbie).
Jaki był Kraków na przełomie XIX i XX wieku?
To nie wszystko. W niedzielę 23 lutego będzie można również wysłuchać wykładu prof. Jacka Purchli zatytułowanego „Kraków na przełomie XIX i XX wieku”. Prelekcja odbędzie się o godz. 10:30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (ul. św. Jana 12).
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn program akcji ulegnie zmianie. Miesięczne programy wycieczek są również wywieszane w gablocie informacyjnej w siedzibie Koła Grodzkiego PTTK przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).
