"Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać" - to piękne ballady z klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Dzięki nim Piotr Szczepanik będzie na zawsze obecny w polskiej kulturze popularnej.
Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tam rozpoczął działalność artystyczną w kabarecie „Czart” i teatrze Akademii Medycznej „Dren 59”.
Karierę piosenkarza rozpoczął od występu na krakowskim Studenckim Festiwalu Piosenki w 1963 roku. Popularność przyniosły mu takie utwory, jak "Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać" czy "Nigdy więcej".
W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się". Potem zaczął się zajmować piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.
W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był związany z "Solidarnością" - m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego występował w podziemiu.
W 2005 roku został członku honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, w 2007 roku poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych. W 2010 poparł Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
