https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna roślina dla psów i kotów w Krakowie. Spotkacie ją spacerując ulicami Nowej Huty

Ewa Wacławowicz
Katarzyna Kobylarczyk-Kułakowska
Między innymi w Nowej Hucie spotkacie łany dzikiego zboża, zwanego również jęczmieniem płonnym. Ta roślina, choć na pierwszy rzut oka niepozorna, stanowi ogromne zagrożenie dla psów i kotów. Dlaczego?

Latem cała Nowa Huta jest pełna zdziczałego, niedojrzałego zboża. Najczęściej można zaobserwować je na niekoszonych trawnikach, przy drogach i chodnikach lub w ogródkach między blokami. Istnieje wiele teorii tłumaczących pochodzenie tej rośliny.

Ta roślina to nic innego jak jęczmień płonny nazywany "mieszczuchem", ponieważ upodobał sobie środowisko miejskie.

- Ileś wieków temu przybył do Polski (a także do innych krajów) znad Morza Śródziemnego, być może z nasionami roślin uprawnych, a może kilka jego nasion przykleiło się do ekwipunku jakiegoś wędrowca, a potem tu i tam odpadało? W każdym razie rozmnożył się szybko – z jednego nasionka roślina, na roślinie kłos, w kłosie kilkadziesiąt nasion. Jęczmień płonny rozmnaża się szybciej niż inne rośliny - mówi prof. Renata Bączek-Kwinta z Katedry Fizjologii Roślin Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

A dlaczego częściej można go spotkać w mieście niż na wsi? Bo w miastach jest zawsze cieplej. Mówi się nawet o tym, że miasta są „wyspami ciepła”.

- Dodatkowo roślina ta lubi azot, który jest składnikiem moczu. Dlatego też rośliny te świetnie odnajdują się w miejscach gdzie właściciele psów chodzą ze swoimi pupilami na spacer - dodaje prof. Bączek-Kwinta.

Zagrożenie dla psów i kotów

Jęczmień płonny może stanowić problem dla psów czy wychodzących kotów. Jego nasiona znajdują się w kłosach, okrytych plewami z twardą ostką. Po zawiązaniu nasion rośliny robią się suche, a kłosy łatwo się rozpadają i rozsypują na podłoże. Ostki mogą się wbić w łapy psów, dostając się pod skórę, a nawet, w drastycznych przypadkach, w gałkę oczną.

Kłos wbity głęboko w ucho może powodować zapalenie ucha u czworonoga. Mogą wtedy u psa wystąpić następujące objawy: trzepanie uszami, obrzęk w okolicy ucha, przekrzywianie łba, wysięk z ucha, gorączka, apatia. Największym zagrożeniem dla psa są kłosy, które dostały się do przewodu pokarmowego, gdyż grożą uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Pies może mieć problem z apetytem lub w najgorszym wypadku nawet wymiotować krwistą treścią.

Warto zwrócić uwagę na nietypowe zachowania po spacerach u naszego pupila, takie jak pocieranie łapą o łapę, kaszel, wymioty, tarcie oka czy trudności z oddychaniem.

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska