Beskid Sądecki wraz z Gorcami to jedna z pięciu ostoi niedźwiedzia. Z roku na rok obecność tych drapieżników jest coraz bardziej widoczna. Z jednej strony dzięki nowoczesnemu sprzętowi, w jaki doposażane są nadleśnictwa - fotopułapki, z drugiej - niedźwiedzie podchodzą coraz bliżej ludzkich domów.
Teraz Nadleśnictwo Piwniczna, na swoim profilu na Facebooku poinformowało, że także na Sądecczyźnie zauważono tego największego drapieżnika polskich lasów. Uchwyciła go fotopułapka zainstalowana na Pustej Wielkiej w paśmie Jaworzyny Krynickiej. To szczyt znajdujący się w okolicach Wierchomli, Żegiestowa i Szczawnika.
Spotkanie z niedźwiedziem. Jak się zachować?
Zazwyczaj niedźwiedzie unikają spotkania z człowiekiem. Wybierają leśne zarośla i tereny bliżej potoków. Kontaktu z ludźmi szukają tylko te osobniki, które wcześniej regularnie były dokarmiane i przyzwyczaiły się, że turyści przynoszą szybki, łatwy i smaczny posiłek. Do ataku dochodzi tylko w obliczu zagrożenia lub przy nieodpowiednich warunkach, np. nagłym zaskoczeniu zwierzęcia w jego naturalnym środowisku. TPN przypomina, że gdy na szlaku lub poza nim na drodze stanie nam drapieżnik, powinniśmy:
- nie podchodzić do niego,
- nie robić zdjęć,
- nie uciekać,
- nie wykonywać gwałtownych ruchów,
- wycofać się na bezpieczną odległość,
- zachować spokój.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
