Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielepice to jedna z 10 najpiękniejszych wiosek w Małopolsce. Zadbana, czysta, z parkiem, mostkiem i skałkami

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Nielepice w gminie  Zabierzów, to jedna z najpiękniejszych wiosek w Małopolsce, została laureatem wojewódzkiego konkursu
Nielepice w gminie Zabierzów, to jedna z najpiękniejszych wiosek w Małopolsce, została laureatem wojewódzkiego konkursu Fot. gmina Zabierzów
Przełazek nad oczkiem wodnym, park poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu, skały z krzyżem i widokiem na piękną okolicę, a do tego stadnina koni huculskich i schrony wojenne, w których można uczyć się historii. To Nielepice - niewielka wioska w gminie Zabierzów, która leży na stromym zboczu Garbu Tenczyńskiego. W tym roku została wyróżniona jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych w województwie - jest laureatem konkursu "Małopolska Wieś 2021".

FLESZ - Opłata recyklingowa okazała się sukcesem?

od 16 lat

Konkurs wojewódzki obejmował trzy kategorie w tym „Najpiękniejsza Małopolska Wieś”, do której Nielepice zostały zgłoszone przez Wydział Rozwoju i Promocji w zabierzowskim urzędzie gminy.

Mamy w gminie wiele pięknych miejscowości. W takich konkursach doceniane były już Bolechowice i Zabierzów, a teraz przyszedł czas na Nielepice, wioskę zadbaną i pięknie położoną. Zrealizowano tam kilka inwestycji, na które warto zwrócić uwagę, a do tego są aktywnie działający mieszkańcy i sołtys, więc uznaliśmy, że tę miejscowość warto zgłosić do konkursu - mówi Małgorzata Tomczyk, kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji w Urzędzie Gminy Zabierzów.

Historia Nielepic sięga XIV wieku, kiedy to były pierwsze wzmianki o wiosce należącej częściowo do właścicieli zamku Tenczyn w Rudnie, a częściowo do szlachty zagrodowej. Jak wspomina sołtys Stanisław Dam - miejscowość tę założył szlachcic Nielepiec, dlatego teraz gospodarz wsi i mieszkańcy mają pomysł stworzenia Skweru Nielepca z historią rodu założyciela.

Jeśli w Nielepicach mają plan to zrealizują go, bo już wiele razy pokazali, że potrafią zadbać o swoją wieś. Wiele rzeczy, inwestycji związanych z rozbudową małej architektury wykonuje sam sołtys.

Na dawnym śmietnisku - przed kilku laty - zainicjował powstanie parku wiejskiego, nazwanego im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Teraz to miejsce rekreacji ulubione przez mieszkańców, tu przychodzą spacerować, odpoczywać, tu organizują uroczystości. W parku jest głaz poświęcony patronowi, tablice z historycznymi opisami i fontanna.

Wioska jest zadbana, sołtys zabiega o budowę chodników, remont obiektów wiejskich, zaangażował mieszkańców do modernizacji kaplicy. Teraz rozpoczęła się rozbudowa szkoły, którą realizuje gmina Zabierzów.

Nielepice słyną także z tego, że tutaj znajduje się stadnina koni huculskich. Pasące się konie na łąkach przyciągają uwagę, tworzą swoisty klimat. Ludzie mówią, że ich Nielepice są coraz ładniejsze. Jest tu mostek nad oczkiem wodnym.

U nas nazywa się to przełazek dla zakochanych. Oczko wodne było tu zawsze i przejście przez niego. Pamiętam sprzed lat, że była to deska przerzucona z jednego brzegu na drugi. Gdy zostałem sołtysem, to postanowiłem takie miejsca zagospodarować, upiększyć, sprawić, żeby służyły mieszkańcom jako miejsca rekreacji - mówi sołtys Stanisław Dam.

Ważnym miejscem jest też skała z krzyżem, którego historia sięga lat 70-tych XIX wieku.

Pierwszy krzyż na naszej skale powstał w 1874 roku. Z czasem został zniszczony, ale zawsze był odbudowywany. Ostatni stawialiśmy w 2010 roku. To znaczące, charakterystyczne miejsce dla Nielepic. Stąd widać Dolinki Podkrakowskie, panoramę Rowu Krzeszowickiego, klasztor na Bielanach, a w czasie dobrej pogody także góry - wymienia Dam.

Gospodarz wsi dba o to, żeby wszystkie urocze miejsca były czyste i uporządkowane. - Do prac przy zagospodarowywaniu takich przestrzeni zapraszam mieszkańców, często zachęcam do tego młodzież. Gdy napracują się przy tym, to potem nie dewastują, raczej dbają, sprzątają. U nas ludzie mają różne poglądy, ale jeden cel - wspólne dobro Nielepic - mówi sołtys.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego podczas otwarcia nowej szkoły w Przybysławicach w gminie Zielonki

Gminie Zielonki wojewódzka inauguracja roku szkolnego w nowo...

Rodzinny piknik integracyjno-edukacyjny w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojców. Piknik Rodzinny, czyli integracja i edukacja w Ojcows...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska