FLESZ - Europa walczy z inflacją

- Cieszy fakt, że wszyscy uczestnicy spotkania podkreślili pełną gotowość i całkowitą determinację w kwestii przygotowania igrzysk na najwyższym możliwym poziomie. Wszyscy uczestnicy tego spotkania wykazali się odpowiedzialnością i racjonalnym podejściem godzącym oczekiwania miast partnerskich z możliwościami wsparcia finansowego przez stronę rządową. Bardzo dziękuję panom ministrom za otwartość, zaangażowanie i zrozumienie potrzeb samorządów, jak również życzliwy przebieg spotkania. Nadal jestem optymistą - podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Kraków. Chcą wymusić na prezydencie decyzję o wycofaniu się ...
W spotkaniu z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem, sekretarzem stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Krzysztofem Kubowem, wiceministrem Aktywów Państwowych Andrzejem Śliwką wzięli też udział: prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, wiceprezydent Agnieszka Kawa, wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar, wiceburmistrz Krynicy-Zdroju Pawł Maślanka, dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Sylwia Czeremuga, wicedyrektor Michał Główka oraz ekspert ds. organizacji Igrzysk Europejskich Michał Langer.
W piątek (5 listopada) ma się odbyć spotkanie przedstawicieli rządu z władzami Krakowa.
Przedstawiciele władz Krakowa oczekują, że w rozporządzeniu Rady Ministrów, które ma towarzyszyć specustawie dotyczącej igrzysk zostaną zapisane krakowskie inwestycje związane z tą imprezą i zarezerwowane na te przedsięwzięcia rządowe fundusze. Na liście tych inwestycji znalazła się m.in. modernizacja stadionu Wisły, budowa toru do kajakarstwa klasycznego, basenu olimpijskiego, Trasy Balickiej, a także zakup nowych tramwajów.
W projekcie rządowej ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 r. zapisano, że w ramach poniesionych kosztów za prawo do zorganizowania sportowej imprezy oraz za przyznanie praw komercyjnych, powołana do organizacji igrzysk spółka celowa przekaże Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) 160 mln zł.
Wsparcie finansowe w 2021 r. ze środków budżetu państwa na opłatę licencyjną ma wynieść do 103 mln zł i pokryć w szczególności:
- opłaty do Europejskich Federacji Sportowych,
- opłaty do Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej,
- koszty administracyjne,
- koszty związane z działaczami EOC,
- koszty związane z usługami IT,
- koszty związane z firmą ATOS na świadczenie usług informatycznych.
W projekcie ustawy zaznaczono również, że w przypadku wsparcia finansowego w infrastrukturę sportową, transportową i lokalną
organizatorzy igrzysk będą mogli skorzystać z dofinansowania, w ramach środków znajdujących się w dyspozycji ministerstw, będą mogli też korzystać z programów, jakie oferują poszczególne resorty. "W przypadku gdy określona inwestycja nie będzie gotowa na igrzyska, zostanie wykorzystana w kolejnych latach do organizacji bądź przeprowadzenia zawodów sportowych, bądź innych celów, dla których została wybudowana" - zapisano w projekcie ustawy dotyczącej organizacji igrzysk.
Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 r. Krakowowi i Małopolsce przyznano w 2019 r. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Podczas IE 2023 sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach. Rywalizację lekkoatletów w ramach igrzysk zaplanowano na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym