https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Niepowtarzalne widoki na Kraków ze szczytu Unity Tower, najwyższego budynku w mieście

Piotr Tymczak
Z wieżowca Unity Tower można podziwiać niepowtarzalne widoki na Kraków.
Z wieżowca Unity Tower można podziwiać niepowtarzalne widoki na Kraków. Unity Centre
Minęły dwa lata od otwarcia Unity Tower, najwyższego budynku w Krakowie (102,5 metra). Pandemia opóźniła zagospodarowanie tego obiektu, który wcześniej potocznie był nazywany "szkieletorem". Wynajęte zostały już dwa najwyższe piętra z tarasem, gdzie ma powstać ogólnodostępna restauracja. Z góry można podziwiać niepowtarzalne widoki na panoramę Krakowa. Na razie prezentujemy je na zdjęciach. Jest jednak nadzieja, że od wiosny albo lata przyszłego roku będzie można wyjechać windą na dach wieżowca, by samemu przekonać się, jak atrakcyjne widokowo jest to miejsce.

- Restauracja na górnych kondygnacjach powinna zostać otwarta wiosną albo latem przyszłego roku - informuje Magdalena Zielińska-Warszawa ze firmy GD&K Group, będącej współwłaścicielem kompleksu budynków Unity Centre, w skład którego wchodzi Unity Tower.

Na dachu wieżowca powstał taras z widokiem na panoramę całego miasta. Niżej jest ostatnie piętro z przeszklonymi ścianami, skąd też można podziwiać widoki na Kraków z czterech stron świata. Stamtąd można zejść na niższe piętro, gdzie jest balkon z widokiem na część miasta od strony ronda Mogilskiego. Do tej części budynku można wejść osobnym wejściem i wyjechać na górę osobnymi windami (wjazd na ostatnie 26. piętro zajmuje 25 sekund).

Początkowo planowano, że powstanie tam restauracja, kawiarnia, a przy okazji z tarasu będzie można podziwiać piękne widoki na Kraków. Później, w związku z lockdownem, rozważano utworzenie biletowanego punktu widokowego. Teraz znów powrócono do pomysłu, by na tarasie pojawiła się działalność gastronomiczna wraz z punktem widokowym.

Przypomnijmy, że Unity Centre to największe w Krakowie, wielofunkcyjne centrum biznesowe złożone z 5 budynków. W skład kompleksu wchodzą: trzy biurowce, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower, hotel Radisson Red z 230 pokojami (prowadzone są tam prace wykończeniowe, planowane otwarcie to I kwartał 2024 r.) oraz część z apartamentami hotelowymi.

- Biorąc pod uwagę pomieszczenia biurowe oraz dodając część hotelową w sumie mamy już wynajęte około 55 procent powierzchni, a prowadzone są negocjacje w sprawie kolejnych przestrzeni - informuje Magdalena Zielińska-Warszawa.

Na wizualizacjach kompleksu Unity Centre, w którego skład wchodzi Unity Tower, można zobaczyć, że na placu między budynkami miały być wypełnione wieczorami ogródki restauracji i kawiarni. Wieczorami jest tam pusto. W przypadku lokali usługowych w parterach budynków, to na razie działają tam dwa sklepy - jeden spożywczy, drugi z urządzeniami gospodarstwa domowego.

Okazuje się, że część pozostałych powierzchni też już jest wynajęta, ale najemcy czekają na to, że do biur wróci jeszcze więcej ludzi i będą sprzyjające warunki atmosferyczne. - Z gastronomią jest najtrudniej, ale liczymy, że od przyszłorocznego sezonu ogródkowego plac też zacznie żyć - mówi Magdalena Zielińska-Warszawa.

Niezwykły spacer po dawnym Krakowie. Zobacz, jak miasto wygl...

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany "szkieletorem". Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęto wiosną 2016 r., a prace zakończono pod koniec września 2020 r.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
z ul.Downa
Ludzie nie chcą ani tam wynajmować ani tam pracować bo się obawiają że ten stalowy rdzeń zalany betonem jest już w taka zaawansowanym stanie skorodowania że budynek może się zawalić. 40 lat szkielet był wystawiony na działanie deszczu, śniegu. Normalnie powinno to zostać rozebrane a u nas przez chytrość może dojść do tragedii!
:D
„Wynajęte zostały już dwa najwyższe piętra z tarasem, gdzie ma powstać ogólnodostępna restauracja.”

Aha, po ponad dwóch latach wynajęte zostały aż dwa piętra tego biuroffca — wprawdzie szumnie zapowiadana restauracja dalej „ma powstać”, a nie, że już można tam coś zjeść?

„Jest jednak nadzieja, że od wiosny albo lata przyszłego roku będzie można wyjechać windą na dach wieżowca, by samemu przekonać się, jak atrakcyjne widokowo jest to miejsce.”

Ach, „jest nadzieja”, że „już od lata przyszłego roku” w budynku będzie winda? To nic dziwnego, że do tej pory wynajęto tam jedynie dwa piętra — bo nie dość, że ściany to gołe pustaki (a nad głową ciągną się szarobure rury), to jeszcze okazuje się, że gdyby mieć tam biuro jakieś, to trzeba byłoby drapać się po schodach. W budynku, który „od zawsze” był zaprojektowany jako wysokościowiec!
a
aqwa
Z zaprezentowanych zdjęć wynika, że Kraków rozciąga się tylko na dwie strony świata. Kierunek wschodni - Nowa Huta i północny (wylot na Warszawę) wg. autora nie należą już do miasta. Czy nie lepiej byłoby zaprezentować widoki we wszystkich kierunkach kosztem powtarzających się ujęć ? Szumny tytuł i jak zwykle "bryndza".
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska