Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie archeologiczne na bulwarach w Oświęcimiu. Kilka metrów pod powierzchnią archeolodzy znaleźli drewnianą mykwę. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Podczas wykopalisk na bulwarach w Oświęcimiu archeolodzy natrafili na drewnianą mykwę sprzed około 300 lat. Ma wymiary 3,60 na 3,60 m
Podczas wykopalisk na bulwarach w Oświęcimiu archeolodzy natrafili na drewnianą mykwę sprzed około 300 lat. Ma wymiary 3,60 na 3,60 m Bogusław Kwiecień
Podczas wykopalisk na bulwarach w Oświęcimiu archeolodzy natrafili na drewnianą mykwę - rytualną łaźnię żydowską sprzed około 300 lat. Prowadzący badania archeolodzy, specjaliści architektury i historii Żydów sądzą zgodnie, że to znalezisko stanowi ewenement w Polsce i Europie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Niezwykłe odkrycie archeologiczne na bulwarach w Oświęcimiu

Podczas wykopalisk na bulwarach w Oświęcimiu prowadzonych przy okazji budowy parkingu podziemnego i amfiteatru archeolodzy natrafili już na szereg cennych znalezisk, sięgających m.in. z czasów średniowiecza, a także związanych z życiem społeczności żydowskiej w tym mieście. Były to na przykład ślady po mykwie murowanej z przełomu XIX i XX wieku.

Odkrycie z ostatnich dni jest jednak zdecydowanie najcenniejsze. To drewniana mykwa wykonana z drewna dębowego, która znajdowała się kilka metrów pod powierzchnią ziemi.

- Początkowo, gdy odkopaliśmy kilka schodów prowadzących w dół i drewnianą podłogę, wydawało się, że może to być fragment drewnianej chaty. Po zdjęciu jednak kolejnych warstw ziemi okazało się, że jest to drewniana mykwa - mówi archeolog Grzegorz Mądrzycki z Pracowni Archeologicznej Turris, która prowadzi badania na oświęcimskich bulwarach.

Jak zaznacza, elementy znaleziska wymagają jeszcze dokładnych badań, ale wstępnie można powiedzieć, że odkryta drewniana mykwa sięga XVII lub XVIII wieku. Oprócz tego znaleziono trzy guziki, w tym prawdopodobnie jeden złoty, które mogą potwierdzać hipotezę o przeznaczeniu odkrytego obiektu.

Jako wyjątkowe ocenia również znalezisko Ryszard Głowacki, badacz architektury. - Ma unikatową wartość historyczną i architektoniczną - zauważa Ryszard Głowacki.

Jak dodaje, na przypuszczalny wiek 300 lat jest dobrze zachowane. Nie przypomina sobie, aby w Polsce kiedykolwiek wcześniej natrafiono na taki ślad osadnictwa społeczności żydowskiej.

Podobnego zdania jest dr Artur Szyndler z Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. - Trudno znaleźć jest porównywalny przykład gdziekolwiek, nie tylko w Polsce - mówi Artur Szyndler. - Na pewno będą potrzebne dalsze badania ekspertów co okresu pochodzenia, ale jest to ewenement - dodaje.

Nie wyklucza, że pochodzenie obiektu może być nawet starsze. Żydzi zaczęli osiedlać się w Oświęcimiu w II połowie XVI wieku i na początku dominującą jeśli chodzi o zamieszkałą przez nich część miasta była zabudowa drewniana. Mykwa była jednym z podstawowych elementów życia żydowskiego.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska