Jak w filmie przygodowym
Historią poszukiwań monety przez Annę Bochnak i Agnieszkę Smołucha-Sładkowską przypomina film przygodowy. Zazwyczaj takich odkryć dokonuje się w zaciszu gabinetów numizmatycznych. Tym razem było inaczej. Ekspertki po dokładnej analizie odbitki monety w srebrze odnalazły schowane w wieńcu okalającym postać Zygmunta Starego sygnatury autora stempla.
Były podejrzenia, że bezcenna moneta znajduje się w augustiańskim opactwie Herzogenburg w Dolnej Austrii Aby to sprawdzić, badaczki wybrały się tam osobiście. Na miejscu okazało się, że podejrzenia były trafne.
- Mieszkający tam mnisi nie były świadomi, jak dużym skarbem dysponują. Pozwolili nam go obejrzeć i zbadać. Niestety nie znają oni proweniencji, czyli historii własności monety. Nie wiemy kto był wcześniej jej właścicielem i jak ona trafiła do klasztoru - mówi Agnieszka Smołucha-Sładkowska, kustosz gabinetu numizmatycznego.
Ile warta jest moneta?
- Z pewnością bardzo dużo. Tak naprawdę, w numizmatyce wartość wynika z tego, ile ktoś jest w stanie zapłacić za eksponat. Wydaje mi się, że tym przypadku minimalną wartość można określić na milion złotych. Co do maksymalnej, to może być nawet kilkakrotnie wyższa - dodaje kustosz.
Czy jest szansa na ściągnięcie monety do kraju ojczystego?
- Na razie rozmów na ten temat nie było, ale dla świata numizmatycznego z pewnością byłoby to wielkie wydarzenie. Czas pokaże - mówi Agnieszka Smołucha-Sładkowska.
Jedyny złoty egzemplarz
Egzemplarz talara koronnego medalowego Zygmunta Starego z 1533 r., z opactwa w Herzogenburgu, to pięknie zachowany oryginał bity w złocie. Jest to zatem jedyny znany obecnie oryginalny egzemplarz powstały w tym kruszcu. Pozostałe powstały później jako odlewy z oryginałów.
Jest ona uważana za pierwszy polski talar, w tym że nie obiegowy, ale mający charakter monety reprezentacyjnej. Autorem stempli, był Maciej Schilling (monogram M-S). Na awersie widnieje wizerunek Zygmunta Starego w zbroi, a wokół pięć tarcz z herbami: polskim, austriackim (herb matki), ruskim, pruskim i litewskim. Na rewersie umieszczono popiersie Zygmunta Augusta i herby: polski, Sforzów (herb matki), ruski, pruski i litewski.
Miejsce wykonania stempli – niewątpliwie Kraków. A gdzie ją wybito? – niekoniecznie w Polsce.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?