Scenariusz ćwiczeń zakładał realistyczne zdarzenie: W trakcie kołowania do startu porywacze przejmują kontrolę nad samolotem. Wskutek tego dochodzi do uszkodzenia samolotu, uniemożliwiającego lot, jeden z pilotów zostaje ciężko ranny.
Służby stawiły się na lotnisko Kraków - Balice nocą z 10 na 11 października 2023 r. W ćwiczeniach uczestniczyli funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego i negocjatorzy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Służby Ochrony i Wojskowej Straży Pożarnej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, Służba Ochrony Lotniska, Lotniskowa Straż Ratowniczo – Gaśnicza, funkcjonariusze Straży Granicznej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego a także służby Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jak rano przekazała w rozmowie z RMF FM Natalia Vince, rzeczniczka prasowa krakowskiego lotniska - celem ćwiczeń było reagowanie oraz doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej – w przypadku nieuprawnionego przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym na terenie lotniska.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie w praktyce funkcjonujących procedur, zasad współpracy służb i podmiotów, a także wiedzy funkcjonariuszy dotyczącej działań kryzysowych.
Dowódcą działań podczas nocnych ćwiczeń był I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie podinsp. Mateusz Dańda.
- Zadaniem policjantów było przede wszystkim zabezpieczenie miejsce zdarzenia. Kolejno wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej oraz pracownikami Służby Ochrony Lotniska policjanci wyznaczyli bezpieczną strefę oraz udzielali pomocy przy ewakuacji osób z zagrożonej strefy. Po tym lotnisko zostało aplikacyjne zamknięte. Pozostałe patrole policji w tym czasie, dbały o bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz zapewnienie drożności dróg dojazdowych dla podmiotów uczestniczących w działaniach - informuje kom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
W trakcie ćwiczeń zadaniem policyjnych negocjatorów było nawiązanie kontaktu z porywaczami. Po tym funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego weszli na pokład samolotu, żeby wydostać zakładników. Współpraca wszystkich służb miała na celu bezpiecznie wydostanie wszystkich pasażerów i załogę z samolotu. Ranne osoby opatrywały załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Następnie zainscenizowano wybuch w samolocie, który został ugaszony przez obecne na miejscu zastępy straży pożarnej.
Uczestnicy ćwiczeń doskonalili swoje umiejętności, wymieniali doświadczenia. Wnioski i uwagi po przeprowadzeniu ćwiczeń będą stanowiły materiał szkoleniowy. Na koniec służby analizowały przebieg działań i reakcję funkcjonariuszy. Takie ćwiczenia obywają się cyklicznie zgodnie z wymogami prawa krajowego i międzynarodowego. Ćwiczenia zostały przeprowadzone z inicjatywy Kraków Airport. Ich przebieg nie zakłócił funkcjonowania lotniska.
Wypadek w Skawinie. Samochód osobowy potrącił 14-latkę. Wezw...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
