Jedz sezonowo

Utrzymana w konwencji thrillera "Rozmowa" z 1974 roku zadaje skłaniające do refleksji pytania dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności, a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania, film Coppoli jest produktem swoich czasów. Świetnie wpisuje się w panującą w latach 70. w Stanach Zjednoczonych atmosferę podejrzliwości i nieufności wywołaną aferą Watergate, która skutecznie podkopała zaufanie do rządu i wszelkich autorytetów.
Filmem "Rozmowa" Francis Ford Coppola potwierdził swój status jednego z najciekawszych twórców lat 70., sprawnie łączącego najlepsze cechy kina amerykańskiego i europejskiego. Reżyser zdobył za "Rozmowę" swoją pierwszą Złotą Palmę - drugą otrzymał pięć lat później za "Czas Apokalipsy". Jest jednym z dziewięciu reżyserów, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe canneńskie wyróżnienie.
"Czas apokalipsy" to luźna adaptacja klasycznego opowiadania Josepha Conrada "Jądro ciemności", której akcja rozgrywa się w 1969 roku podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia podróż kapitana sił specjalnych Willarda przez brutalne strefy walk w Wietnamie. Celem jego tajnej misji jest eliminacja pułkownika Kurtza, który ustanowił bezwzględną dyktaturę. W miarę jak Willard podróżuje przez szaleństwo i absurdy amerykańskiego zaangażowania w wojnę, coraz bardziej pociąga go sama dżungla, jej pierwotna mistyka i ogromna moc.
W głównych i pobocznych rolach wystąpiły gwiazdy amerykańskiego kina: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Dennis Hopper, Laurence Fishburne i Harrison Ford. Film miał 8 nominacji do Oscara, z czego dwie zamieniły się w statuetki (najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk), zdobył trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA i wiele innych wyróżnień ze Złotą Palmą na festiwalu w Cannes na czele. Nade wszystko jest to jednak film mający pokaźne grono miłośników na całym świecie. Obejrzymy jego ponad trzygodzinną wersję reżyserską.