Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka Olgi Tokarczuk w listopadzie, a dotychczasowa twórczość w Bibliotece Końca Świata na Spitsbergenie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Pierwsza po Noblu książka Tokarczuk już w listopadzie nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego
Pierwsza po Noblu książka Tokarczuk już w listopadzie nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Krakowskie Wydawnictwo Literackie zapowiada pierwszą po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla książkę Olgi Tokarczuk. "Czuły narrator" trafi do księgarń w listopadzie, a dotychczasowa twórczość noblistki zostanie umieszczona w Bibliotece Końca Świata na Spitsbergenie.

FLESZ - Milionowe kary za cudowną pościel i garnki

Dotychczasowa twórczość Olgi Tokarczuk, w postaci 14 książek, czyli 4299 stron, została zapisana na jednej analogowej rolce, która niebawem trafi do Światowego Archiwum Arktycznego, zwanego również Biblioteką Końca Świata, położonego na wyspie Spitsbergen w Arktyce. Twórczość noblistki zostanie zachowana na wieczność dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego, Fundacji Olgi Tokarczuk oraz Piql Polska.

- To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki temu pozostanie ona bezpieczna - mówi Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, w którym od 2001 roku ukazują się kolejne tytuły Tokarczuk. Przechowanie depozytu na wieczność w Światowym Archiwum Arktycznym sfinansowało Wydawnictwo Literackie.

Jak informuje wydawnictwo, dzieła Tokarczuk trafią do Biblioteki Końca Świata tej jesieni albo na wiosnę – ostateczny termin uzależniony jest od możliwości podróżowania między Polską a Norwegią.

Biblioteka Końca Świata ma ocalić dorobek intelektualny ludzkości na wypadek masowego kataklizmu czy katastrofy nuklearnej. Oficjalna nazwa tej niecodziennej biblioteki na wyspie Spitsbergen to Światowe Archiwum Arktyczne (World Arctic Archive). Dane cyfrowe zachowywane są na światłoczułych taśmach. - Zapisujemy dane zasadniczo jako duże kody QR na filmach. Są one jak wyryte w kamieniu -mówił w jednym z wywiadów Rune Bjerkestrand, założyciel norweskiej firmy technologicznej Piql, której zadaniem było stworzyć bibliotekę. Biblioteka Końca świata istnieje od 2017 roku.

A już wkrótce krakowskie wydawnictwo zapowiada nową książkę Tokarczuk. "Czuły narrator" to dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

„Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria «czułości» i koncepcja «czułego narratora» to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?” - stwierdza po lekturze tekstów Ryszard Nycz.

"Czuły narrator" ukaże się w oprawie graficznej autorstwa Joanny Concejo. Artystki, której wyobraźnia i kreska w nieco surrealistyczny, ale i refleksyjny sposób otwierają wielowymiarowe światy twórczości noblistki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska