Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa moda pod Tarnowem. Każda gmina chce mieć własną tężnię solankową. W gminie Tarnów będą aż trzy takie konstrukcje

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Trzy konstrukcje tężni stoją już w miejscowościach gminy Tarnów. W Woli Rzędzińskiej II instalacja już została uruchomiona, a w Tarnowcu i Koszycach Wielkich ma to nastąpić po wakacjach
Trzy konstrukcje tężni stoją już w miejscowościach gminy Tarnów. W Woli Rzędzińskiej II instalacja już została uruchomiona, a w Tarnowcu i Koszycach Wielkich ma to nastąpić po wakacjach Paweł Chwał
Moda na tężnie solankowe dotarła do podtarnowskich gmin. Mieszkańcy wielu miejscowości koło Tarnowa nie będą musieli już jeździć do dużych uzdrowisk w kraju, aby skorzystać z ich zdrowotnych walorów, gdyż będą mieć własne drewniano-tarninowe konstrukcje, emitujące leczniczy aerozol.

Trzy tężnie w gminie Tarnów

Do miana lidera pod względem liczby tężni solankowych urasta gmina Tarnów. W czerwcu, wprawdzie z poślizgiem, ale uruchomiono wreszcie tężnię w Woli Rzędzińskiej II, która stoi na środku zagospodarowanego placu, w sąsiedztwie szkoły i kościoła.

- Prace w tym miejscu jeszcze trwają, ale związane są one przede wszystkim z urządzaniem zieleni. Sama tężnia była gotowa już od kilku miesięcy, dlatego uznaliśmy, że nie ma już co dłużej zwlekać i uruchomiliśmy ją akurat na wakacje, aby mieszkańcy mieli miejsce, w którym będą mogli się nieco ochłodzić - tłumaczy Sławomir Wojtasik, zastępca wójta gminy Tarnów.

Cała inwestycja ma być oddana do użytku we wrześniu. Podobne terminy zakończenia prac dotyczą rewitalizacji kolejnych dwóch centrów wsi: Tarnowca i Koszyc Wielkich, w których również stanęły drewniano-tarninowe konstrukcje tężni. Zwłaszcza ta w Koszycach robi wrażenie i będzie zdecydowanie największą spośród tych, które powstają koło Tarnowa.

- Będą to nie tylko miejsca leczniczych inhalacji, ale również odpoczynku i spotkań mieszkańców. Dzięki tym inwestycjom niezagospodarowane do tej pory miejsca ożyją i będą ozdobą i atrakcją tych dużych miejscowości – dodaje Sławomir Wojtasik.

Inne samorządy w regionie też stawiają na lecznicze inhalacje

Poza gminą Tarnów, tężnie solankowe powstaną także m.in. w Dąbrowie Tarnowskiej, Zakliczynie, Iwkowej, Szerzynach, Skrzyszowie, Pleśnej oraz Szczucinie. Inwestycje zyskały już m.in. dofinansowanie ze środków marszałkowskich.

- Mamy już nawet gotowy projekt oraz pozwolenie na budowę. Chcemy ulokować tężnię obok planowanej wieży widokowej na Świniogórze, aby stworzyć tam ciekawe miejsce do rekreacji i wypoczynku, które stanowić będzie atrakcyjną bazę wypadową na Pogórze – tłumaczy Marcin Kiwior, wójt Skrzyszowa.

Podobny pomysł ma również sąsiednia gmina Ryglice. W tym przypadku budowa tężni oraz wieży widokowej planowana jest na górze Kokocz.

Kręci mnie bezpieczeństwo na Rivierze Radłowskiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska