Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe eksponaty w Kolekcji Lanckorońskich na Wawelu. Cztery pejzaże Jakoba Philippa Hackerta do obejrzenia od dzisiaj

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Obrazy Jakoba Philippa Hackerta trafiły na Wawel dzięki dotacji celowej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Obrazy Jakoba Philippa Hackerta trafiły na Wawel dzięki dotacji celowej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Aneta Zurek / Polska Press
Od 23 września do 31 października można będzie na Wawelu oglądać cztery niepokazywane wcześniej publicznie obrazy Jakoba Philippa Hackerta, które wzbogaciły znajdującą się na krakowskim Zamku Kolekcję Lanckorońskich.

FLESZ - Po co nam Polski Ład?

od 16 lat

Jakob Philipp Hackert to wybitny niemiecki pejzażysta i nadworny malarz króla Neapolu Ferdynanda IV Burbona. Na Wawel trafiły jego cztery krajobrazy: trzy z nich to widoki okolic Neapolu („Widok zatoki Pozzuoli”, 1805; „Widok na Sessa Aurunca”, 1806; „Widok kościoła Santa Maria delle Vergini w Scafati koło Nocery”, 1806), a czwarty to krajobraz toskański („Widok na opactwo Vallombrosa”, 1806). Hackert namalował je na konkretne zlecenie, o którym pisał w liście do Johanna Wolfganga Goethego. Zleceniodawca wybrał temat – zapewne na podstawie rysunków, które malarz miał w swojej pracowni.

- Za ramą jednego z obrazów prezentowanych na wystawie była zatknięta niewielka pożółkła karteczka z odręcznym napisem w języku francuskim, co może sugerować, że zleceniodawca tej kompozycji, a może także pozostałych trzech, pochodził z Francji. Tym bardziej, że w marcu 1806 roku Hackert pisał do Johanna Wolfganga Goethego o czterech obrazach, które wysłał do Francji, a monografistka malarza, Claudia Nordhoff, identyfikuje je z kompozycjami z kolekcji Lanckorońskich – mówi dr Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy, kierownik Działu Zbiorów Malarstwa ZKnW.

Po II wojnie światowej obrazy Hackerta wystawiono na sprzedaż w 1971 roku w antykwariacie Gebhardta w Monachium, a potem w 2013 roku w domu aukcyjnym Lempertz. A w 2020 roku ich ówczesny nabywca postanowił je sprzedać za pośrednictwem domu aukcyjnego Christie’s w Londynie. Dzięki dotacji celowej przyznanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, udało się je kupić i teraz trafiają na Wawel.

– Zakup pejzaży włoskich Hackerta do polskich zbiorów to wielkie wydarzenie. W ten sposób, starając się scalić – w miarę naszych możliwości – rozproszoną kolekcję Karola Lanckorońskiego, oddajemy hołd jego córce Karolinie, której decyzja z 1994 roku - wielki dar dla polskich muzeów - nie ma sobie równych w powojennej historii naszego kraju – stwierdza dr Joanna Winiewicz-Wolska.

Kolekcja Karola Lanckorońskiego została po II wojnie światowej w większej części rozsprzedana, a uzyskane środki przeznaczano systematycznie na utrzymanie Fundacji Lanckorońskich, stypendia, badania naukowe oraz wspieranie polskich instytucji kulturalnych poza granicami kraju.

– Części obrazów nie udało się dotąd odnaleźć. Być może zaginęły? Tym bardziej cieszy fakt, że kolejne dzieła, które niegdyś znajdowały się w wiedeńskim pałacu Karola Lanckorońskiego, można teraz oglądać na Wawelu – dodaje dr Joanna Winiewicz-Wolska.

Ekspozycja zatytułowana „Kolekcja Lanckorońskich. Obrazy Jakoba Philippa Hackerta” będzie otwarta dla zwiedzających od 23 września do 31 października 2021 roku.

– Prezentacja dzieł Hackerta na Zamku to swego rodzaju preludium do wystawy arcydzieł z kolekcji Lanckorońskich, którą planujemy otworzyć w drugim półroczu 2022 roku. Znajdą się na niej wybitne dzieła z wielu zakątków świata, których tytułów jeszcze nie zdradzamy. Już dziś pragnę jednak zapewnić, że ekspozycja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju w 2022 roku – zapowiada prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska