Nowe spojrzenie na relacje polsko-żydowskie podczas tegorocznej edycji FestivALT-u

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Podczas poprzednich edycji FestivALT-u można było zwiedzać festiwalowym meleksem krakowski Kazimierz i Podgórze oraz Płaszów
Podczas poprzednich edycji FestivALT-u można było zwiedzać festiwalowym meleksem krakowski Kazimierz i Podgórze oraz Płaszów Archiwum organizatorów
W najbliższą sobotę w Krakowie rozpoczyna się FestivALT 2020 – interdyscyplinarna impreza artystyczna dedykowana współczesnej sztuce żydowskiej. Uczestnicy będą mogli dołączyć do ALTernatywnego Zwiedzania historycznego Płaszowa, wziąć udział w audiowizualnym performansie „Altas dźwięków/Studnia”, jak również zapoznać się z planami artystycznego kolektywu organizującego festiwal.

FLESZ - Sprawdź, czy Twój powiat jest “czerwony”

FestivALT to międzynarodowy kolektyw złożony z żydowskich artystów i aktywistów, dla których centralnym punktem odniesienia są współczesne kwestie żydowskie w Polsce.

- Kolektyw powstał w 2017 roku w Krakowie, a w jego skład wchodzą artyści z Polski i z innych krajów. Postanowiliśmy włączyć się czynnie w dyskurs związany z tożsamością i pamięcią miasta poprzez sztukę i inne formy aktywności. Ścisłe grono artystów kolektywu zajmuje się przede wszystkim sztukami wizualnymi i performansem, mamy jednak też w swoim składzie muzyków czy naukowców - mówi Magda Rubenfeld Koralewska, jedna z założycielek i dyrektorek kolektywu.

Do tej pory zorganizowano trzy edycje FestiALT-u. Złożyły się nań wydarzenia na przecięciu sztuki i aktywizmu, łączące teatr, sztuki wizualne, interwencje artystyczne, akcje miejskie i rozmowy z publicznością. W pierwszej edycji wzięło udział 400 osób, a w zeszłym roku – aż 1900. Impreza rozwija się więc bardzo dynamicznie. W tym roku po raz pierwszy jest współfinansowana przez władze miasta. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

- Pierwsza edycja była pilotażowa i odbyła się w... naszym mieszkaniu. Podczas drugiej i trzeciej organizowaliśmy już różne wydarzenia z Kinem Pod Baranami, z Teatrem Nowym Proxima i Muzeum Galicja, byliśmy na Kazimierzu i Podgórzu oraz w Płaszowie. Można było wziąć udział w alternatywnym zwiedzaniu tych dzielnic meleksem. Nie zrezygnowaliśmy jednak z wydarzeń w naszym mieszkaniu: o pierwszej w nocy odbył się pokaz burleski, na który przyszły tłumy - wspomina Magda Rubenfeld Koralewska.

Tegoroczna odsłona FestiALT-u odbywa się pod hasłem „Widzialne niewidziane”, nawiązującym do trudnych tematów w relacjach polsko-żydowskich, o których często nie chcemy lub boimy się mówić, mimo że pozostają na publicznym widoku.

- W tym roku ze względu na pandemię zmieniliśmy formułę FestivALT-u. Zamiast dziesięciu dni spotkań, proponujemy aż pięć miesięcy wydarzeń, które odbywać się będą zarówno w przestrzeni miasta, jak i w internecie. Planujemy choćby alternatywne zwiedzanie Kazimierza, Płaszowa i Podgórza, wydobywając takie tropy, które w tych miejscach nie są zazwyczaj zauważane, zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. To choćby kwestia „uproduktawiania” pamięci żydowskiej i wykorzystywania jej w celach komercyjnych - wyjaśnia Magda Rubenfeld Koralewska.

Tegoroczną edycję FestivALT-u rozpocznie w sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 17, spacer po nieznanym Płaszowie, który poprowadzi Adam Schorin – potomek Ocalałego z KL Płaszów. „Płaszów historyczny” to część projektu „ALTernatywnego Zwiedzania”, łączącego elementy historii, osobistej refleksji oraz dialogu, proponującego odmienne spojrzenie na istotne z punktu widzenia społeczności żydowskiej aspekty miasta.

W niedzielę, 16 sierpnia, o godzinie 16.30 oraz 18, w piwnicy Wysokiej Synagogi na krakowskim Kazimierzu, odbędzie się premiera audiowizualnego projektu Ludomira Franczaka – „Atlas dźwięków/Studnia”. Jest to wyjątkowa szansa dla miłośników Krakowa na odkrycie miejsca na co dzień niedostępnego dla zwiedzających – to pierwsze takie wykorzystanie piwnicy Wysokiej Synagogi.

Samo słuchowisko stanowi dźwiękową podróż do miasta, którego już nie ma, opowiadając o dawnej żydowskiej dzielnicy Lublina oraz o tym, co po niej pozostało. To dźwiękowy zapis śladów, jakie obecność społeczności żydowskiej odcisnęła na tkance miejskiej, dziś już niemal całkowicie zapomnianych. Skupiając się na nieoczywistych elementach audio, autor performansu oddaje narrację miejscom i ich dźwiękom. Słuchowisko opracowane dźwiękowo przez Marcina Dymitera.

Wszystkie informacje o wydarzeniach odbywających się w ramach tegorocznej edycji FestivALT-u są dostępne na stronie www.festivalt.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie