FLESZ - RPP podniosła stopy procentowe

Decyzja o ograniczeniu widowni była dla organizatorów bardzo trudna. Zdecydowali się oni jednak ją podjąć, mając na względzie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną.
- Kiedy ruszył powszechny program szczepień wyliczyliśmy, że do października na pewno wszyscy będą zaszczepieni i kultura będzie dostępna jak przed pandemią, jednak nie przewidzieliśmy nowych wariantów oraz oporu osób przed szczepieniami. Wiedząc, że sytuacja jest nadal niepewna, wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia dla osób uczestniczących w wydarzeniach festiwalu przy maksymalnym rygorze sanitarnym sprawi, że wszyscy będą czuć się pewniej i ograniczymy ryzyko zwiększenia liczby zakażeń, zwłaszcza przy znacznym udziale osób spoza Polski w wydarzeniach festiwalowych – mówi nam Gosia Płysa, dyrektorka festiwalu.
Społeczność skupiona wokół krakowskiego festiwalu zareagowała na wprowadzone restrykcje ze zrozumieniem. Stało się tak ponieważ decyzja organizatorów została właściwie podjęta na prośbę widzów i artystów, uczestniczących w wydarzeniu.
- Publiczność Usound to świadome osoby, a nasze programy jak nasz wewnętrzny „mutual respekt”, czyli „wzajemny szacunek”, który wprowadziliśmy kilka lat temu, wpływa na ogólną atmosferę, gdzie nie tylko nie ma miejsca na zachowania przemocowe czy homofobiczne, ale też ogólne zwiększenie świadomości, jeśli chodzi o samopoczucie osób wokół nas, przebywających na terenie festiwalu. To podejście w roku pandemii rozciąga się też na kwestie sanitarne – dodaje Gosia Płysa.
W tym roku Unsound Festival odbędzie się ze względu na pandemiczne obostrzenia w skromniejszej formule. Mimo to nie zabraknie ciekawych wydarzeń.
W piątek 19 października w Centrum Kongresowym ICE odbędzie się koncert muzyki stworzonej przez amerykańskiego kompozytora Roberta Aiki Aubrey Lowe do filmu „Candyman”. To elektroakustyczna kompozycja zrealizowana głównie na syntezatorach modularnych. Artyście towarzyszyć będą na scenie min. polscy instrumentaliści: perkusista Hubert Zemler, wiolonczelistka Resina oraz muzycy z krakowskiej Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble.
Dzień później w tym samym miejscu o godz. 21 odbędzie się inny wyjątkowy koncert. Na jednej scenie pojawią się dwaj muzycy: brytyjski producent Shackleton i polski klarnecista Wacław Zimpel. Zaprezentują oni kompozycje z wydanego w zeszłym roku wspólnego albumu „Primal Forms”. Będzie to eksperymentalna muzyka, łącząca psychodeliczną elektronikę z improwizowanym jazzem.
Jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłorocznego Unsoundu, który odbył się w internecie, była kompozycja „Wavings” chilijskiego producenta Nicolasa Jaara, która została wykonana w aplikacji Zoom przez kilkunastu artystów z całego świata. Teraz utwór ten zostanie zaprezentowany w Krakowie na żywo w Teatrze Łaźnia Nowa przez szesnastu różnych wykonawców pod okiem swego twórcy na finał festiwalu w niedzielę 17 października o godz. 18.30.
Do Krakowa przyjedzie również amerykańska artystka Eartheater. Wraz z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistek wykona ona kompozycje ze swej ubiegłorocznej płyty „Phoenix: Flames Are Dew Upon My Skin”. Będzie to awangardowa muzyka łącząca nowoczesną elektronikę, dźwięki akustycznych instrumentów i operowe wokalizy Eartheater, która dysponuje trzyoktawowym głosem. Koncert odbędzie się 14 października w Teatrze Łaźnia Nowa o godz. 20.
Unsound to również klubowe imprezy taneczne – dwie najważniejsze z nich odbędą się w piątek i w sobotę w nocy w przestrzeniach Hype Parku. Wśród gości młode gwiazdy sceny techno – Tygapaw, LSDXOXO i AceMoMa. W sobotę wystąpi również weteran brytyjskiej sceny industrialnego dubu – The Bug z udziałem amerykańskiej wokalistki Dis Fig.
W ramach festiwalu odbędzie się również wiele spotkań, dyskusji i warsztatów zogniskowanych wokół aktualnych problemów społecznych i politycznych, jak zaburzenia psychiczne w dobie pandemii, przemoc w internecie czy prawo cyfrowe. Wszystkie informacje na stronie internetowej www.unsound.pl
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym