W każdy weekend nowoczesne Impulsy województwa wyposażone m.in. w klimatyzację i internet bezprzewodowy pokonają trasy Kraków – Jasło – Kraków oraz Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz. W przejeździe pierwszego pociągu inaugurującego kursy na Podkarpacie wziął udział Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.
- Kolejowa rewolucja na małopolskich torach wciąż trwa. Nieustannie podnosimy jakość oferty przewozowej i zachęcamy mieszkańców, by przesiedli się z samochodów do nowoczesnych pociągów jeżdżących po regionie. Dziś, dzięki współpracy z Województwem Podkarpackim, uruchamiamy weekendowe połączenia do Jasła, o które od dawna starali się mieszkańcy południowo-wschodniej Małopolski – przede wszystkim Gorlic. Wierzę, że w przyszłości pociągi będą kursować po tej trasie także w tygodniu - mówił Zegzda.
Nowe połączenia kolejowe na Podkarpacie skierowane są przede wszystkim do studentów oraz osób, które w tygodniu uczą się lub pracują w Krakowie, a na weekend chcą w komfortowych warunkach wrócić do swych domów. Z kursów skorzystają zapewne także turyści odwiedzający stolicę Małopolski, Pogórze Karpackie i Beskid Niski. Niewątpliwą zaletą nowych połączeń kolejowych jest tabor – pasażerów wozić będą bowiem, komfortowe Impulsy wyposażone m.in. w klimatyzację, internet bezprzewodowy, system informacji pasażerskiej, oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością i rodziców podróżujących z małymi dziećmi. Zachęcająca jest także cena biletów – żacy za podróż z Krakowa do Jasła zapłacą jedynie 8 zł, natomiast bilet normalny będzie kosztował 16 zł.
Warto przypomnieć, że połączenia Kraków – Jasło – Kraków, Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz to nie jedyne jakie Województwo Małopolskie uruchomi jeszcze w tym roku. Od października w każdy piątek i niedzielę wybrane pociągi z Krakowa do Oświęcimia dojadą do Czechowic-Dziedzic. Kursy zostały zaplanowane tak, by pasażerowie wybierający się do Bielska-Białej czy Żywca mogli szybko i bez większego problemu dojechać do stolicy Podbeskidzia i w Beskid Żywiecki.
Od grudnia planowane jest natomiast długo oczekiwane wydłużenie 2 linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Skawiny. Rozkładowy czas przejazdu pociągu do Krakowa wyniesie jedynie 24 minuty. Docelowo, po zakończeniu remontów torów, pociągi w tym kierunku będą kursowały co 30 minut.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
