Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy instytut dziedzictwa ludów Karpat w Ludźmierzu gotowy. Otwarcie w sobotę

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu
Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu Andrzej Mastalski, Archiwum Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
W sobotę zainauguruje działalność Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu w pow. nowotarskim. Powstał on w Domu Podhalańskim – głównej siedzibie Związku Podhalan w Polsce. Nowym instytutem będzie zarządzało Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza.

- Ludźmierz to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Podhala, czy Polski, ale także świata. Oczy rdzennych mieszkańców, jak i sporej liczby gości, z wielu powodów są skierowane na kilka najbardziej charakterystycznych punktów tej miejscowości. Tutejsze Sanktuarium Maryjne jako religijne centrum pielgrzymek przyciąga rzesze wiernych. Do Gaździny Podhala wędrują pątnicy z kraju i ze świata. Ludźmierz to także miejsce, w którym pulsuje skarb, jakim jest poszanowanie dla tradycji i pamięci przodków. Wiele pokoleń górali dołożyło wszelkich starań, żeby kultura związana z tym regionem nie zaginęła. Działo się tak przez wieki, dzieje się i dzisiaj. Oczywiście ważne jest zarówno niematerialne, jak i materialne dziedzictwo. Dom Podhalański w Ludźmierzu budzi z pewnością sporo dobrych skojarzeń i ciepłych emocji, ale też jako poddająca się upływowi czasu materia wymaga gruntownego remontu – informuje MCK „Sokół”.

Stąd też MCK – jako instytucja kulturalna województwa małopolskiego podjęła się modernizacji i rozbudowy siedziby głównej Związku Podhalan w Polsce. Prace remontowe trwały dwa lata. Roboty kosztowały ok. 32 mln zł, z czego 25 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W Domu Podhalańskim powstanie teraz Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. Będzie to miejsce, którego głównym zadaniem będzie zachowanie unikatowych tradycji górali – zarówno tych materialnych, jak i niematerialnych. Stąd też w budynku powstało wiele pracowni - m.in. sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego zajmująca się np. haftem, szyciem strojów regionalnych, przekazywaniem umiejętności i opracowywaniem materiałów do edukacji w tym zakresie w przyszłości. Będzie pracownia muzyki Ludów Karpat, która zajmie się digitalizacją dorobku mieszkańców Łuku Karpat. Będzie ona nie tylko gromadzić cyfrowo opracowane i udostępniane zbiory, ale także prowadzić naukę gry opartą na tradycyjnej metodzie nauczania mistrz-uczeń oraz służyć pomocą merytoryczną w tworzeniu kapel oraz grup muzycznych zgodnie z danym regionem.

- Pracownia tańca ludowego, bezpośrednio ucząc tańców ludowych, zajmie się opracowywaniem w formie drukowanej i cyfrowej kroków poszczególnych tańców. We współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich prowadzona będzie również edukacja kulinarna z zakresu potraw tradycyjnych – zapowiada MCK „Sokół”.

W instytucie mają także odbywać się zajęcia edukacyjne dla osób starszych. Będzie temu służyć bliska współpraca ze środowiskiem lokalnym i organizacjami pozarządowymi, mi.in. ze Związkiem Podhalan w Polsce. W ramach Instytutu prowadzona będzie również działalność sceniczna. Organizowane będą m.in. widowiska i koncerty. W budynku jest bowiem duża sala widowiskowa – teraz w pełni unowocześniona. Dodatkowo obiekt po kompleksowej modernizacji stał się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

- Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich będzie służył mieszkańcom Podhala, a także mieszkańcom Polski i całego Łuku Karpat szukającym swoich korzeni i zainteresowanych dziedzictwem. Wśród grupy docelowej znajdą się: naukowcy i etnografowie, działacze regionaliści, samorządy lokalne, ośrodki naukowe Polski i Europy, mieszkańcy, a także turyści polscy i zagraniczni zainteresowani dziedzictwem kulturowym Małopolski – zapowiada MCK „Sokół”.

Oficjalnie otwarcie nowego instytutu zaplanowano na sobotę 20 stycznia. W ramach inauguracji, w sali widowiskowej instytutu, odbędzie się koncert „Echa Karpat”. Wystąpią zespoły z Polski, Słowacji i Węgier. Zaprezentują bogactwo kulturowe w tradycyjnych tańcach oraz elementach dawnej obrzędowości.

Zobaczyć będzie można zespoły regionalne „Białodunajcanie”, „Mystkowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka”, Folklórny Súbor Rozmarija ze Słowacji oraz Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes z Węgier.

- Koncert poprzedzi uroczysta msza święta o godz. 14 w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu, której wyjątkowego charakteru nada oprawa muzyczna w wykonaniu Zespołu Podhalanie. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszyć będzie również wystawa prac Władysława Trebuni-Tutki, którą podziwiać będzie można w foyer sali widowiskowej Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich – zapraszają organizatorzy.

Wstęp na inaugurację Instytutu jest bezpłatny.

To już był złoty jubileusz Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan. To z tej okazji spotkali się członkowie Związku i zaproszeni goście by wspólnie świętować, podzielić się opłatkiem.

Pieniński oddział Związku Podhalan w Szczawnicy działa już od 50 lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska