Nowy Sącz. Budżet obywatelski 2016. Weźcie i podzielcie dwa...

  Nowy Sącz. Budżet obywatelski 2016. Weźcie i podzielcie dwa miliony

  Zdjęcie autora materiału
  Alicja Fałek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Narzekasz na brak rozrywki w wakacje? Do budżetu obywatelskiego zgłoś wydarzenie kulturalne

  Narzekasz na brak rozrywki w wakacje? Do budżetu obywatelskiego zgłoś wydarzenie kulturalne ©Arch. UM Nowego Sącza

  Każdy sądeczanin może zaproponować, jak radni mają wydać budżet obywatelski w 2016 roku. Liczy się pomysł, najlepiej zebrać wokół niego ludzi i napisać projekt. Złożyć w ratuszu i zagłosować.
  Narzekasz na brak rozrywki w wakacje? Do budżetu obywatelskiego zgłoś wydarzenie kulturalne

  Narzekasz na brak rozrywki w wakacje? Do budżetu obywatelskiego zgłoś wydarzenie kulturalne ©Arch. UM Nowego Sącza

  Mieszkańcy Nowego Sącza sami najlepiej wiedzą, czego im potrzeba. Może kolejnego placu zabaw, albo boiska sportowego? A może ciekawego wydarzenia kulturalnego? Budżet obywatelski daje szansę na przedstawienie potrzeb i pomysłów, które mogą być realizowane w obrębie jednego czy kilku osiedli. Wszyscy możemy mieć wpływ na to, jak wydane zostaną 2 mln zł z budżetu Nowego Sącza na 2016 rok. Prezydent miasta Ryszard Nowak zdecydował się wprowadzić tzw. budżet obywatelski.

  Mieszkańcy mają głos
  Grzegorz Fecko, radny miejski PO i kontrkandydat Ryszarda Nowaka w minionych wyborach prezydenckich, w swoim programie wyborczym też mówił o budżecie obywatelskim. - Lecz byłem i jestem za tym, żeby te pieniądze po równo przekazać zarządom osiedli - mówi radny. - Bo jednak mieszkańcy poszczególnych dzielnic wiedzą lepiej, na co je przeznaczyć. Fecko dodaje, że inicjatywa prezydenta go cieszy. Ma nadzieję, że pomysły mieszkańców nie będą ograniczane przez ratuszową weryfikację.

  Z budżetu obywatelskiego cieszy się również Alicja Derkowska, założycielka Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego i prywatnej szkoły, znana z realizacji nowatorskich pomysłów. - Taki budżet jest bardzo potrzebny Sączowi, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy mają głowy pełne świetnych pomysłów - podkreśla Derkowska. - Mogłoby być więcej pieniędzy. Ale na początek dobre i dwa miliony.

  Budżet po nowosądecku
  Projekty zadań, które wzbogacą miejską infrastrukturę, albo poprawią warunki życia mieszkańców, będzie można składać od połowy sierpnia do końca września. - Żeby to zrobić trzeba być pełnoletnim i zameldowanym na stałe lub czasowo na terenie Nowego Sącza - podkreśla Małgorzata Grybel, rzeczniczka prezydenta. - Projekt musi też mieć poparcie co najmniej 15 mieszkańców potwierdzone ich podpisami.

  Pomysły na bieżąco będą weryfikowane przez zespół ekspertów z urzędu miasta. Jeśli projekt nie spełni wymogów, będzie tydzień na poprawki.

  Realizacja w 2016 roku
  Jesienią (według harmonogramu 26 października) prezydent ogłosi listę projektów, które zakwalifikowały się do głosowania. I znów sądeczanie będą musieli wykazać się aktywnością. Głosowanie na wybrane pomysły potrwa od 28 października do 5 grudnia. Żeby oddać głos, wystarczy być mieszkańcem i mieć prawo wyborcze. Mamy tylko jeden głos do oddania za pośrednictwem internetu lub karty do głosowania.

  - Zachęcam wszystkich mieszkańców, aby z tego prawa skorzystali. Budżetu obywatelskiego nie uda się zrealizować bez czynnego zaangażowania sądeczan - podkreśla prezydent Ryszard Nowak. - Głosowanie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział przynajmniej trzy tysiące mieszkańców - dodaje.

  W przyszłym roku zrealizowane zostaną te zadania, które otrzymają najwięcej głosów, aż do wyczerpania puli 2 mln zł. Ile pomysłów uda się wcielić w życie? Tego dowiemy się nie później niż 31 stycznia 2016 r.


  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić!
  Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom