- Walizka leżała w głębi bagażnika, więc musiałam się tam wsunąć, żeby jej dosięgnąć - opowiada pasażerka (nazwisko do wiadomości redakcji).
Kierowca autobusu należącego do firmy Didi-Trans nie spojrzał w lusterko i pomimo otwartego luku bagażowego ruszył z przystanku. Zatrzymał się dopiero po przejechaniu kilkunastu metrów, widząc przerażonych przechodniów wymachujących rękami i przejeżdżające auta, dające mu sygnały światłami.
- Przeprosiłem pasażerkę, a kierowcę upomniałem - zapewnia Tomasz Dyda, właściciel firmy. Tłumaczy, że kierowca mógł nie zauważyć, że pasażerka nie zdążyła wypakować bagażu. Z drugiej jednak strony powinien był się upewnić, że bagażnik jest zamknięty.
- W listopadzie szybko zapada zmrok, a przystanki często są kiepsko oświetlone - dodaje przewoźnik. - Wszystko to mogło przyczynić się do błędu popełnionego przez kierowcę.
Podinspektor Andrzej Krok, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, dotąd nie spotkał się z takim przypadkiem. Podkreśla, że nie ma przepisu, regulującego kwestię wydawania pasażerom bagażu. Jednak kierowca, który ruszył z przystanku, nie upewniwszy się wcześniej, że kobieta zabrała walizkę, a bagażnik został zamknięty, popełnił wykroczenie. Mógłby za to zostać ukarany mandatem do 500 zł.
- Z roku na rok rośnie liczba policyjnych kontroli przewoźników - dodaje podinspektor Krok. - Wpływają one na poprawę bezpieczeństwa pasażerów, eliminując między innymi problem zabierania większej od dopuszczalnej liczby pasażerów.
Od początku roku tylko nowosądecka policja skontrolowała 277 busów i autobusów. Zatrzymała trzech pijanych kierowców, którzy ruszyli w trasę mając do promila alkoholu w wydychanym powietrzu. To przestępstwo, za które można stracić prawo jazdy nawet na 10 lat i trafić do więzienia na dwa lata.
Kierowcy autobusów spowodowali od stycznia cztery wypadki i 26 kolizji. Najczęstszymi popełnionymi przez nich wykroczeniami były nadmierna prędkość i nieprawidłowe manewry wyprzedzania. Nie stwierdzono natomiast poważniejszych usterek technicznych w pojazdach. O zbadanie ich proszą często np. szkoły, organizujące wycieczki dla uczniów.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!