Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Na byłym składowisku odpadów powstanie farma fotowoltaiczna. To pomysł na rekultywację terenu oraz rozwój sądeckiej PWSZ

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Archiwum Polska Press
Zamknięte składowisko odpadów na osiedlu Zawada stanie się miejscem edukacji dla studentów sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Powstanie tam farma fotowoltaiczna, ale również laboratorium z którego będą mogli korzystać studenci. Inwestycję uczelnia realizować będzie we współpracy z sądecką spółką zajmującą się zagospodarowaniem odpadów, z którą zawarli porozumienie.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

- Nauka jest ważna, ale badania to najbardziej istotny element kształcenia, na który stawiamy nacisk w kontekście rozwoju naszej uczelni. To pierwszy tego typu projekt, który realizujemy, choć już wcześniej podejmowaliśmy współprace z sądeckimi spółkami. W ramach realizacji tego zadania został już powołany zespół naukowo - badawczy, który będzie starał się o dofinansowanie powstania farmy fotowoltaicznej - mówi rektor uczelni Mariusz Cygnar.

Jak zaznacza, tego typu przedsięwzięcia sprzyjają rozwojowi studentów, którzy w ten sposób zdobywać będą nie tylko kwalifikacje, ale również umiejętności zawodowe. Dostrzega również w tym projekcie szansę na rozwój dla pracowników naukowo - dydaktycznych.

- Lada moment staniemy się Akademią Nauk Stosowanych i do tego konieczna jest współpraca zarówno z miastem, jaki i przemysłem - dodaje Cygnar.

Farma znajdować się będzie na obszarze 5 ha terenu, a moc paneli będzie na poziomie dwóch megawatów. Uczelnia oraz spółka są już w posiadaniu projekt oraz pozwolenia na budowę. Cały czas w projekcie wnoszone są jednak modyfikacje, aby zainstalowane panele były możliwie najbardziej zaawansowane technologicznie.

- Zgodnie z procedurami podpisana zostanie umowa z Tauronem, w ramach które prąd będzie oddawany do sieci - wyjaśnia Krzysztof Krawczyk, prezes spółki Nova w Nowym Sączu.

Jeżeli uda się znaleźć finansowanie, projekt ma szansę realizacji jeszcze w tym roku. Całkowity koszt inwestycji to około 8 milionów złotych. W przyszłości w planach jest także budowa w tym miejscu laboratorium. Tam będzie możliwość prowadzenia badań i opracowywania innowacyjnych rozwiązań przydatnych do pisania prac licencjackich, magisterskich i doktoranckich.

Dodatkowo spółka Nova zajmująca się zagospodarowaniem odpadów chciałaby, aby w ramach współpracy na mocy podpisanego porozumienia uczelnia mogła wspierać ją w kwestiach związanych z recyklingiem.

- Jeżeli byłaby taka możliwość chcielibyśmy w przyszłości móc przetwarzać jak największy procent odbieranych od mieszkańców odpadów. W tym może pomóc nam współpraca badawczo naukowa z uczelnią - dodaje Krawczyk.

W stworzeniu farmy fotowoltaicznej sądecką PWSZ wspierać będzie również Uczelnia Akademicka z Wrocławia - studenci obu uczelni będą mogli korzystać z jej zaplecza.

- Laboratoria, będą dawały możliwość rozwoju studentom oraz nauczycielom akademickim. Chcielibyśmy, aby aspekt badawczy był na jeszcze wyższym poziomie - żeby nie była to sama dydaktyka - zaznacza rektor sądeckiej PWSZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska