https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: Ośrodek Onkologii przyjmie pacjentów

Stanisław Śmierciak
Przecięcie wstęgi nożyczkami chirurgicznymi symbolicznie zainagurowało pracę Ośrodka
Przecięcie wstęgi nożyczkami chirurgicznymi symbolicznie zainagurowało pracę Ośrodka Stanisław Śmierciak
Okazały gmach Ośrodka Onkologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu jest gotowy. W sobotę uroczyście przecięto wstęgę i zaczyna się wyposażanie placówki w sprzęty i urządzenia. W listopadzie pierwsi pacjenci będą mogli korzystać tutaj z chemioterapii. Oddziały chirurgii i radioterapii rozpoczną działalność w przyszłym roku.

Podczas sobotniej uroczystości pierwszy przemawiał wiceminister zdrowia lek. Aleksander Sopliński, ale wszyscy czekali na wystąpienie Barbary Bulanowskiej, dyrektorki Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Z nieskrywaną ulgą przyjęto zapewnienie o finansowaniu działań terapeutycznych prowadzonych przez sądecką placówkę.

Grono zacnych profesorów medycyny, którzy z Warszawy i Krakowa przyjechali do Nowego Sącza na otwarcie Ośrodka Onkologii, podkreślało różne pozytywne aspekty utworzenia tej placówki. Jeden motyw przewijał się u wszystkich. Prowadzenie terapii możliwie blisko miejsca zamieszkania pacjenta ma kapitalne znaczenie dla samopoczucia chorego, a więc pośrednio również dla skuteczności działań terapeutycznych, które w znacznym stopniu zależą od psychicznego nastawienia osoby leczonej.

- Tworzenie Ośrodka Onkologii ma swój początek w lutym 2008 roku - mówi lek. Artur Puszko, dyrektor nowosądeckiego szpitala. - Wtedy podpisana została umowa z samorządem województwa małopolskiego. Mostostal Warszawa rozpoczął budowę w 2010 roku, zaś stan surowy obiektu był gotów w grudniu 2011 roku. Teraz cały nowoczesny obiekt o powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych gotowy jest do wyposażania.

Ośrodek będzie miał sześć oddziałów ze 128 łóżkami. To: chirurgia onkologiczna, chemioterapia, ginekologia onkologiczna, radioterapia, oddział zabiegowy i opieka paliatywna. Na miejscu będą trzy bloki operacyjne i dwa cyklotrony do radioterapii.

Będą też wszystkie niezbędne poradnie onkologiczne, w tym poradnia leczenia bólu, towarzyszącego większości chorób nowotworowych. - Wyposażenie Ośrodka Onkologii ma kosztować około 50 milionów złotych - ujawnia Marcin Rolka, zastępca dyrektora sądeckiej lecznicy. - Z tej kwoty około 30 milionów pochłonie sprzęt dla oddziału radioterapii. Cena samego akceleratora to prawie 17 milionów złotych.

Dyrektor Puszko zapewnia, że już w listopadzie pierwsi pacjenci będą korzystać z chemioterapii. Dla nich szykowanych jest 20 stanowisk, czyli specjalnych foteli umożliwiających podawania leku. Pozostałe oddziały i poradnie będą uruchamiane sukcesywnie. Wszystkie najpóźniej w przyszłym roku.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Awantura o Carrefour w Sukiennicach

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Niestety tak wlasnie brzmi rymowana ,,proza zycia "-byle bylo medialnie i z pompa
s
sad
I znowu święta, znowu wstęgi.
Piękne fasady podparte kijem.
Lśnią kandelabry, dzwonią kielichy
Są pewne straty, ale My żyjem.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska