Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Władze miasta uruchomił telefon antysmogowy. Jak i kiedy z niego korzystać?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. Tatiana Biela
Urząd Miasta, we współpracy ze strażą miejską, uruchomił 22 października specjalny telefon antysmogowy. To kolejna odsłona akcji "Zero tolerancji dla palących śmieciami" w Nowym Sączu. Prezydent Ludomir Handzel prosi mieszkańców, aby zgłaszali straży miejskiej wszystkie przypadki spalania śmieci w domowych piecach. Zgłoszenia będzie można dokonywać anonimowo pod numerem 519 600 782. - Walczymy zdrowie nasze i naszych dzieci - podkreśla Ludomir Handzel.

FLESZ - E-papieros zagraża zdrowiu, niszczy układ krążenia. Naukowcy udowadniają i przestrzegają

Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta tłumaczy, że miasto wypowiedziało zdecydowaną walkę praktykom spalania śmieci w piecach domowych.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy będą palić węglem jeszcze co najmniej kilkanaście lat. Natomiast nie możemy, nie musimy i nie chcemy dopuścić do tego, żeby ktoś spalał śmieci - mówi.

Tabasz dodaje, że proceder spalania śmieci odbywa się głównie wieczorem, kiedy nie widać dymu unoszącego się z komina oraz nad ranem. Dotychczas, kiedy sądeczanie mieli podejrzenia, że ktoś spala odpadki, mieli do dyspozycji telefon interwencyjny w Krakowie.

- To nie był dobry system, bo mail z informacją o takiej sytuacji docierał do mnie po dwóch dniach. I co miałem zrobić w tej sytuacji? - pyta dyrektor Tabasz.

Oczywiście mieszkańcy miasta mają również możliwość bezpośredniego kontaktu ze strażą Miejską w Nowym Sączu. Po otrzymaniu zgłoszenia strażnicy miejscy jadą na miejsce zdarzenia i sprawdzają, czy doszło do wykroczenia.

- W sezonie grzewczym wykonujemy około 1000 interwencji - mówi Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

W ostatnim czasie strażnicy dokonali spisu i kontroli ponad 4 tys. palenisk wykorzystujących paliwa stałe.

- Najwięcej, bo ponad 3,4 tysięcy to paleniska wykorzystujące węgiel - wyjaśnia komendant.

Straż miejska dysponuje teraz wiedzą na temat instalacji grzewczych używanych przez mieszkańców, dzięki czemu wiadomo, ile osób może być potencjalnie zainteresowanych wymianą pieców na bardziej ekologiczne. Łatwiej będzie również oszacować potencjalne koszty takiej wymiany w skali miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska