Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ: mieszkanie komunalne do kupienia z bonifikatą

Beata Szkaradzińska
Stolica Podhala, jako jedna z pierwszych w kraju, uporała się z kwaterunkami w budynkach prywatnych, co było pozostałością poprzedniego ustroju.

Czytaj też: Nowy Targ: za darmo można się ślizgać na... kole

- Ostatnia rodzina z tak zwanego "kwaterunku" wyprowadziła się jesienią ubiegłego roku - zapewnia Marian Kowalik, inspektor wydziału gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego Urzędu Miasta w Nowym Targu. Przypomina, że od lat 50. władze miasta mogły do budynku osoby fizycznej dokwaterować jakąkolwiek rodzinę. Jeszcze w latach 60. było takich lokali blisko 200, po zmianach ustrojowych pozostało ich ok. 30. Co właściwie to dało? Właściciele odzyskali po latach swe posesje.

- To była taka nasza akcja przywracania budynków właścicielom - mówi Marian Kowalik, urzędnik z ponad 20-letnim stażem.

W Zakopanem problem ten nadal istnieje.

- Na dziś mamy 130 rodzin oczekujących na mieszkanie, można więc przyjąć, że w większości są to rodziny kwaterunku - mówi Michał Hałaczek, naczelnik wydziału gospodarki mieszkaniowej UM w Zakopanem.

Nowy Targ ma w sumie 475 mieszkań komunalnych, wszy-stkie w budynkach miasta, w tym 6 mieszkań w Szaflarach. 450 mieszkań komunalnych ma w swych zasobach Zakopane. W obu miastach lokatorzy korzystają chętnie z możliwości ich wykupu.

W stolicy Podhala sprzedaje się ich około 20 rocznie, w stolicy Tatr około 10. O cenie wykupu decyduje prawo miejscowe.

- Uchwała rady miasta z 2010 roku precyzuje, że najemcy płacąc za lokal w całości otrzymują 80-procentową bonifikatę, na raty 75-procentową - mówi Marian Kowalik.

Z kolei naczelnik Michał Hałaczek wyjaśnia, że w Zakopanem bonifikata wynosi odpowiednio 75 i 65 procent.
- Na dziś mamy przeznaczone do sprzedaży 168 lokali - mówi Michał Hałaczek.

Zdecydowanie lepiej na tym tle wypada Kraków. Tu mieszkanie można kupić, jak zdecydowali radni, za 10 procent jego wartości (90 procent bonifikaty). To będzie obowiązywać jeszcze przez dwa lata. Potem nawet jeśli ktoś już teraz złoży odpowiednie dokumenty, będą go obowiązywały przepisy na dzień zbycia lokalu, a więc niższa bonifikata - jak poinformowała nas Kinga Sadowska z UM Kraków.

Tymczasem w Krakowie do dziś ok. 1500 mieszkań komunalnych nie może zostać wykupionych ze względu na roszczenia do ziemi pod budynkami byłych właścicieli lub ich spad-kobierców. Nadal w obu miastach Podhala są jednak ludzie, których nie stać na własne mieszkanie. I tu Nowy Targ wypada lepiej. Tylko w ub.r. 15 rodzin otrzymało swe upragnione "m".

- Zgodnie z obowiązującym prawem na gminie ciąży nadal obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkańców - mówi Kawalik.

W sumie podań było nieco ponad 200, o tym, kto otrzyma lokum, zdecydowała komisja, sprawdzająca kryteria, weryfikująca dane. W Zakopanem na swe cztery kąty czeka 130 rodzin.

Na jedną osobę, co wynika z ustawy, w mieszkaniu komunalnym przysługuje 10 mkw. Nie muszą się jednak obawiać ci, którzy w dużym mieszkaniu zostali np. po śmierci współmałżonka czy wyprowadzeniu się dzieci, sami.

Są tylko trzy przypadki, gdy mogą mieć eksmisję: dewastują mieszkanie, wykorzystują niezgodnie z przeznaczeniem, czy nie płacą czynszu...

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska