Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ: urzędnicy nie chcą pomóc choremu chłopcu

Józef Słowik
archiwum Polskapresse
W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu nie odbędzie się zaplanowany na 9 marca Dzień Dawcy Szpiku dla Sebastiana. Fundacja DKMS Polska, która była głównym organizatorem zbiórki materiału genetycznego niezbędnego do rejestracji potencjalnych dawców, nie ma ministerialnego certyfikatu, bo resort nie zakończył tworzenia listy jednostek, które będą mogły pobierać materiały do przeszczepu.

Gdy brak certyfikatu wyszedł na jaw, natychmiast z poparcia wycofali się burmistrz Nowego Targu oraz władze uczelni. Najbardziej rozgoryczona odwołaniem zbiórki, która miała być zorganizowana na terenie uczelni, jest Natalia Szewczyk, studentka fizjoterapii PPWSZ. Jak mówi, nic nie wiedziała o tym, że mogą się pojawić przeszkody prawne.

Czytaj także:**Michał Żebrowski buduje karczmę w Jurgowie**

- Jako studenci chcieliśmy zrobić coś pożytecznego, dlatego właśnie zadzwoniliśmy do fundacji DKMS Polska - mówi Szewczyk.- Fundacja przystała na naszą propozycję. Ze względu na to, że na Podhalu nie było zapotrzebowania na szybki przeszczep szpiku, wskazano, że biorcą może być Sebastian, 19-letni mieszkaniec Suwałk. Gdy studentom wydawało się, że wszystko zapięte jest już na ostatni guzik, z patronowania imprezie wycofał się burmistrz Marek Fryźlewicz.

Wypadek w Chyżnem: 16-latek wiózł swoją siostrę na dyskotekę

Jak informuje Piotr Rayski- Pawlik, rzecznik prasowy magistratu, decyzja została podjęta w związku z tym, że organizująca to wydarzenie fundacja nie ma jeszcze statusu ośrodka dawców szpiku nadawanego przez Ministerstwo Zdrowia. - Informacja została potwierdzona w rozmowie telefonicznej z fundacją - mówi Rayski-Pawlik. Taką samą informacje otrzymaliśmy i my.

Lucyna Jabłońska z fundacji DKMS zdziwiona jest decyzją władz uczelni i miasta. Wyjaśnia, że z pomocą DKMS Dzień Dawcy Szpiku zorganizowano do tej pory w całej Polsce 200 razy. Pierwszy raz jednak zdarza się, że go odwołano.

- To prawda, że cały czas czekamy na rejestrację - mówi Jabłońska. - Gdyby tę akcję zorganizowano, dane dawców znalazłyby się w naszej bazie, którą uzupełniamy cały czas. Następnie trafiłyby do ogólnopolskiego rejestru, który powstaje, a stamtąd do światowego banku dawców szpiku. Jak zauważa Jabłońska, wynika z tego, że poza jednym ośrodkiem w Polsce, który ma zgodę ministerstwa, żadna inna jednostka zbierająca dane nie może obecnie tego robić.

Doktor Jarosław Czerwniski z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplatacji Poltransplant w Warszawie potwierdza, że fundacja DKMS nie jest jeszcze wpisana na listę jednostek, które mogą pobierać materiał do przeszczepu. - Nie zmienia to faktu, że dane zebrane w Nowym Targu trafiłyby też do Poltransplantu - mówi doktor Czerwniski. 22 stycznia w Brzesku uczniowie zorganizowali zbiórkę szpiku dla 14-letniego Przemka. Pomogła właśnie DKMS. Tam nikt nie szukał dziury w całym tylko zorganizował akcję. A dzięki niej i współpracy z DKMS już znalazł się dawca w... Niemczech. I Przemek jeszcze w tym miesiącu będzie ma mieć przeszczep. Kto szybko daje...

Zagłosuj na Najbardziej Wpływową Kobietę Małopolski
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Zarżnęli znajomego scyzorykiem dla 80 zł
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Pawła Kołodzieja jeszcze nikt nie pokonał. Jak będzie teraz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska