https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O samotności i izolacji. Na deski Łaźni Nowej wraca Danuta Stenka z "Koncertem życzeń"

Anna Piątkowska
"Koncert życzeń" to spektakl jednej aktorki - sceną niepodzielnie rządzi Danuta Stenka
"Koncert życzeń" to spektakl jednej aktorki - sceną niepodzielnie rządzi Danuta Stenka fot. sylwia dabrowa /polska press
Do Teatru Łaźnia Nowa wraca spektakl spektakl "Koncert życzeń" w mistrzowskim wykonaniu Danuty Stenki. Jak dziś odczytamy opowieść o samotności i izolacji?

FLESZ - Depresja u pacjentów po koronawirusie

Spektakl Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xavera Kroetza. "Koncert życzeń" w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań.
Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka.

„Koncert życzeń” to niezwykły spektakl. Zamiast sceny - kawalerka z meblami z Ikei. Na scenie jedna milcząca aktorka. Nie ma w tym spektaklu także tradycyjnej widowni - widzowie mogą podglądać bohaterkę krążąc wokół jej mieszkania, podpatrując ze wszystkich stron.

Akcja przedstawienia rozgrywa się podczas jednego samotnego wieczoru. Niby niewiele się dzieje – bohaterka pali papierosa, przygotowuje kolację i zjada ją w samotności słuchając radia - „Trójki” z głosem Wojciecha Manna. Zwykłe wieczory wielu z nas.

Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana bohaterka nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. Inni, oddaleni zaledwie o kilka kroków, nie są w stanie przerwać dojmującej samotności i wyobcowania. Jak dziś, z perspektywy lockdownów, przymusowej izolacji odczytamy „Koncert życzeń”?

Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka, aktorka Teatru Narodowego.
Spektakl powstał w kooprodukcji Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, TR Warszawa i Festiwalu Boska Komedia

Najbliższe spektakle 19 21 marca 2021, godz. 19:00 i 21.30 Teatr Łaźnia Nowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska