FLESZ - Marsz Niepodległości będzie zmotoryzowany
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Uroczystość, ze względów bezpieczeństwa odbyła się w kilkuosobowej grupie.
O godz. 11.30 wojewoda złoży kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego przed kościołem św. Idziego, a o 11.45 na placu Jana Matejki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Metropolita odniósł się do "Strajku kobiet"
Z kolei w katedrze wawelskiej odbyła się msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego. Ze względów bezpieczeństwa liczba uczestników mszy w świątyni musiała zostać ograniczona. Metropolita odniósł się podczas nabożeństwa do protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Ostrzegał przed próbami wprowadzenia do Polski "antychrześcijańskiej, neo-marksistowskiej kultury głoszącej pogardę dla świętości każdego poczętego życia".
Krakowianie uczcili 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę również przez odśpiewanie na płycie Rynku Głównego Hymnu Narodowego. Hymn zagrali na dwóch trąbkach: starszy ogniomistrz Michał Kołton i sekcyjny Krzysztof Krawczyk.
Flagi i świetlne iluminacje
W tym roku zabrakło uroczystości, w których zazwyczaj gromadzili się mieszkańcy, aby oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wywalczoną wolność. 11 listopada w całym mieście zostały wywieszone polskie flagi, najważniejsze obiekty zostały podświetlone w narodowych barwach, a na ulice i torowiska wyjechały pojazdy udekorowane flagami. Złożenie kwiatów na miejscach pamięci odbyło się w kilkuosobowych grupach. Najwięcej jednak działo się w przestrzeni wirtualnej.
Hymn odśpiewany na rynku
W dniu rocznica odzyskania niepodległości nie dały o sobie zapomnieć również osoby protestujące w ramach „Strajku Kobiet”. Pod Wawelem, na Rynku Głównym, czy na ul. Szewskiej - m.in. tam można było 11 listopada zobaczyć rowerzystów, protestujących m.in. przeciwko dyskryminacji osób homoseksualnych. W związku z obchodami 102. rocznicy manifestanci mieli ze sobą biało-czerwone flagi. Były też flagi tęczowe i hasła wypisane na transparentach przyczepionych do pojazdów np. "Niepodległa różnorodna" czy "Polski zielony ład".
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
