Czytaj także: Rynek w Tarnowie pusty. Restauratorzy w szoku
W Małopolskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych przyznają, że w tym roku przy Dunajcu nie były prowadzone poważniejsze prace zabezpieczające. Te koncentrowały się przede wszystkim na miejscach, gdzie w ubiegłym roku doszło do największych uszkodzeń. Zakończyła się m.in. odbudowa kilkudziesięciu metrów wysadzonego w czerwcu 2010 roku wału na Wiśle w Woli Rogowskiej.
- Jeżeli tylko docierają do nas sygnały o tym, że gdzieś tworzą się wyrwy, to doraźnie interweniujemy w tym miejscu - przekonuje Rafał Pater, kierownik tarnowskiego oddziału MZMiU. Wykaszaniem trawy na wałach zajmuje się kilka ekip w Małopolsce w ramach programu "Zielona praca", jednak - jak udało się nam ustalić - żadna z nich do tej pory nie pojawiła się na obwałowaniach Dunajca w rejonie Radłowa.
Do dzisiaj nie udało się rozwiązać także sprawy uprzątnięcia ogromnych ilości mułu po ubiegłorocznej powodzi, które zalegają w międzywalu Białej w Tuchowie. Gmina zaczęła robić to sama, ale musiała przerwać prace, gdy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zagroził jej zarzutami prokuratorskimi za wejście na nie swój teren.
- Do dzisiaj nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi, kto to ma zrobić i kiedy. Jak tylko skończy się okres ochronny na wylęg ptaków, przystąpimy do wycinki wikliny, która również tamuje swobodny przepływ wody w rzece - mówi burmistrz Tuchowa, Mariusz Ryś. W miasteczku i okolicznych gminach mają nadzieję, że na obietnicach nie skończą się także zapowiedzi budowy nowych wałów na Białej. W samym Tuchowie istniejące zabezpieczenia miałyby zostać podniesione średnio o ok. metr i wydłużone o kilkadziesiąt metrów w górę rzeki, aby chronić dodatkowo miejscowe tereny rekreacyjne z boiskiem sportowym.
Nowe wały planowane są także w Ciężkowicach, gminie Pleśna oraz w samym Tarnowie, wzdłuż ogródków działkowych przy Białej. - Gotowa jest już koncepcja. Jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie prac uzależnione jest jednak od tego, czy i kiedy znajdą się na ten cel pieniądze - mówi Rafał Pater.
MZMiUW dysponuje na razie jedynie zapewnieniem zarządu województwa, że środki się znajdą, być może jeszcze w tym roku. W grę może wchodzić kwota nawet 80 mln zł.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail