Dotychczas, w okresie zimowym, turyści mogli schodzić z góry, gdy zapadł już zmrok. Teraz jednak, gdy nadciąga wiosna TPN od 1 marca wprowadza zakaz wędrówek od zmierzchu do świtu.
- Takie regulacje funkcjonują na terenie naszego parku narodowego od lat. Związane jest to z większa aktywnością zwierząt na wiosną. Wiele gatunków zwiększa swoją aktywność właśnie nocą, częściej żerują, przemieszczają się – mówi Tomasz Zając.
Podaje za przykład aktywność niedźwiedzi. - Drapieżnik ten żeruje głównie nocą. Spotkanie go po zmroku może być bardziej niebezpieczne niż w ciągu dnia. Bo nocą jest on skupiony bardziej na znalezieniu pożywienia, wywąchać padlinę. Jeśli go zaskoczymy, takie spotkanie może się źle skończyć dla człowieka – mówi Tomasz Zając.
TPN wprowadza zakaz wędrówek po górach po zmroku
Dodatkowo szlaki w rejonie Grzesia w Tatrach Zachodnich są zamknięte do godz. 8 rano. Ta regulacja z kolei podyktowana jest z uwagi na ochronę cietrzewi.
- Z tego rejonu powinniśmy się usunąć przed godz. 17. Te przepisy będą obowiązywały do 15 maja. Podyktowane jest to tokowiskami cietrzewi – mówi Tomasz Zając.
TPN zaznacza, że wiosna jest newralgicznym czasem dla tatrzańskich zwierząt. Przyroda budzi się do życia, a zwierzęta mają ruje. Dlatego tak ważne jest, by turyści w tym czasie nie przeszkadzali zwierzętom. Tutaj apel skierowany jest głównie do narciarzy, którzy z uwagi na fakt, że mogą poruszać się z dużą prędkością, mogą przez to straszyć zwierzęta.
Krokusy 2024. W Tatrach i na Podhalu już kwitną! Wysyp fiole...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
