Najtwardsi na szlaku
Na szczyt wspięło się ponad 600 osób. Najwytrwalsi tego dnia pokonali ponad 23 km – wędrując Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego ze Szczawy przez Krzystonów, Kutrzycę, Jasień, a później przez Kiczorę, Ostrą i Ogorzałą. Wśród nich znaleźli się m.in. 5-letni Wojciech z Krakowa i 6-letnia Ania z Podobina. Z najdalszego zakątka Polski przybyli zaś Oskar Łysiuk (Kołobrzeg), a ze świata Dana Steiner (Andwil, Szwajcaria).
Aniela Kurzeja z Zasadnego i Władysław Ścianek ze Zbludzy zostali wybrani najmilszymi zdobywcami Jasienia. Pięciomiesięczny Franciszek Liberda z Kasinki Małej został zaś wpisany na listę najmłodszych zdobywców trzeciej co do wysokości góry Beskidu Wyspowego, a 80-letni Edward Koszyk z Krakowa znalazł się w gronie najstarszych piechurów na szczycie Jasienia. Za rodzinne odkrywanie beskidzkich ścieżek nagrodzono Krzysztofiaków z Podobina (15 osób).
Niezrównaną wiedzą o „wyspowej” krainie popisali się Stanisław Wydra ze Skawiny, Piotr Palacz z Lipowego i Piotr Banach, również z Lipowego. O pokrzepienie sił utrudzonych wędrowców zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Zasadnego. Oprócz potraw regionalnych można było również posmakować wód mineralnych ze Szczawy.
Tradycyjną mszę św. odprawił ks. Artur Bieniasz z parafii Przemienienia Pańskiego w Kamienicy. O miłe muzyczne akcenty zadbała Kapela Regionalna z Kapuśniska: Władysław Ścianek, Eugeniusz Magdziarczyk i Jan Chrobak.
Marsz ze Szczawy
Potok na Piekle oraz zbójnickie skarby, msza św., konkursy, wspólna fotografia, beskidzkie rytmy i smaki, a do tego niespieszny spacer, uroczo pogmatwane ścieżki oraz wspaniałe widoki – to wszystko czekało na tych, którzy 23 czerwca zamierzali pokonać Jasień.
- Ten wyniosły szczyt wciąż kryje wiele tajemnic, wiele skarbów – tak o trzeciej co do wysokości górze Beskidu Wsypowego mówił Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica, a jednocześnie gospodarz niedzielnej wyprawy.
Odkrywcy tajemnic Beskidu Wsypowego wyruszyli tym razem ze Szczawy. Udział w niej był bezpłatny i nie wymagał rejestracji. Wystarczyło w niedzielę przyjść – lub przyjechać – na miejsce zbiórki. To zaś znajdowało się przed kościołem. Piechurzy na szlak wyruszyli o godz. 8.
Ścieżkami wyznakowanymi kolorami niebieskim i żółtym dotarli najpierw na Krzystonów, a nieco później na Kutrzycę. Gdy stanęli na Jasieniu, to oznaczało, że wspięli się na 1063 m n.p.m. (w Beskidzie Wyspowym Jasień ustępuje tylko Mogielicy i Ćwilinowi). Zejście do Mszany Dolnej szlakiem zielonym – po drodze można było jeszcze „zaliczyć” Kiczorę, Ostrą i Ogorzałą.
Skarby na Jasieniu
– Są. I nikt ich do tej pory nie odnalazł – tak o skarbach ukrytych na Jasieniu mówią miejscowi. Trzeba jednak pamiętać, że zbójnicki „skarbiec” jest dość rozległy i wznosi się na 1063 m n.p.m. A odkrywać można go też samemo, niespiesznie wędrując np. Główny Szlakiem Beskidu Wyspowego.
Skąd się te skarby wzięły? – Ukryli je zbójnicy, którzy niegdyś na tym terenie dość licznie „występowali”. To co zrabowali, czego nie przehulali, ukrywali na gorsze czasy. Jasień zaś, stosunkowo wysoki i trudno dostępny, był nie tylko idealnym miejscem na ukrycie zrabowanych dóbr, ale także doskonałym schronieniem przed karzącą ręką sprawiedliwości. Świetnie do tego nadawały się jego północno-wschodnie, „dzikie”, porośnięte gęstym lasem stoki – przypomina Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. To tam, w skalnych rozpadlinach, niewielkich jaskiniach, mają znajdować się niewyobrażalne dobra.
– Na Jasieniu skarbów nie brakuje. To prawda – przyznaje wójt Władysław Sadowski. I przypomina, że takim niezwykłym skarbem, są np. polany. To tutaj odnajdziemy: Franculę, Pustki, Minówkę, Skalne, Łąki, Hanulówkę, czy Stasiówkę. Są one pamiątką po nie tak dawnych gospodarzach tej krainy – bacach i juhasach wypasających tu niegdyś duże stada owiec i krów. Przypomina o tym także solidny szałas stojący jeszcze na Polanie Skalne - między Jasieniem a Kutrzycą. Warto tu zajrzeć także z powodu niewielkiego źródełka czystej wody.
Zapewne na stokach odkryjemy też mnóstwo miejsc tylko dla siebie - niezwykłe uroczyska, zachwycimy się malowniczo wyżłobionymi wąwozami i tajemniczymi młakami, zapadliskami i pięknymi wychodniami skalnymi.
Wielka „wyspa”
Jasień, jak na władcę tej krainy przystało, panuje nad rozległym terenem. Wielka „wyspa” wznosi się nie tylko nad Szczawą, i Półrzeczkami, ale także nad Łętowem i Lubomierzem. Tworzą go dwa ledwie widoczne „garby”; ten drugi - zwany Kutrzycą – jest o około 10 metrów niższy od Jasienia.
Rozdziela też malowniczo wijące się, głęboko wcięte doliny Mszanki i Kamienicy. To do nich spływają liczne potoki: Dudów, Surmów, Butorowy, Tromiska, a także Potok na Piekle.
Najbliższymi sąsiadami Jasienia jest Kobylica i Krzystonów. - Pod tym ostatnim każdego lata, na pięknej Polanie Wały, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic otwiera bazę namiotową – przypomina Czesław Szynalik.
Cudowne panoramy
- Wielkim skarbem Jasienia są też piękne widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Gorce. Jeśli jest dobra pogoda, doskonale widać też Tatry – przypomina Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica, gospodarz niedzielnego spotkania. - U nas spokojnie można odetchnąć pełną piersią. A szlaki wiodące na szczyt są urozmaicone i stosunkowo łatwe. Dla każdego – zaznacza.
Odkryj Beskid Wyspowy 2019
2 czerwca URBANIA GÓRA
Odkryj Beskid Wyspowy. Na Urbanią Górę szli ze świętymi, apo...
9 czerwca LUBOGOSZCZ
Odkryj Beskid Wyspowy. Lubogoszcz – maszerowali po morskim d...
16 czerwca ŚNIEŻNICA
Odkryj Beskid Wyspowy. Pokonali Śnieżnicę i zaśpiewali „Reme...
16 czerwca DOBRA - VII Galicyjski Piknik Kolejowy
Odkryj Beskid Wyspowy. 16 czerwca zaśpiewali „Remedium” Mary...
23 czerwca JASIEŃ
Odkryj Beskid Wyspowy. Pokonali Jasień i pięć malowniczych „...
23 czerwca TOKARNIA - Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”
Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki...
30 czerwca MODYŃ
6 lipca LUBOŃ WIELKI (wędrówka nocna)
7 lipca SAŁASZ
14 lipca LUBOMIR
20 lipca ĆWILIN (wędrówka nocna)
21 lipca KAMIONNA
28 lipca KOSTRZA
4 sierpnia SZCZEBEL
11 sierpnia ŁOPIEŃ
15 sierpnia POTACZKOWA
18 sierpnia ŁYŻKA
25 sierpnia MOGIELICA
1 września PATRYJA
8 września MIEJSKA GÓRA
WIDEO: Pyszne lody dla ochłody. Jak stworzyć przysmak bez cukru?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
