W wygłoszonej w katedrze homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę na los apostołów Piotra, Pawła i Jana. Zaznaczył, że wspólnym miejscem, które wieńczy ich apostolską posługę, jest Rzym. Do dziś przemawiają miejsca związane z ich męczeńską śmiercią, ale przede wszystkim przemawia świadectwo ich wiary. - Kościół wie, że świadectwo, które dali o Chrystusie, jest prawdziwe - podkreślał arcybiskup Marek Jędraszewski.
Metropolita przywołał fragment tekstu "Katolickie kapłaństwo" Benedykta XVI, w którym Joseph Ratzinger, jeszcze jako diakon, rozważał Modlitwę Arcykapłańską Chrystusa. "Uświęć ich w prawdzie. Twoja słowa są prawdą. Ja ich posłałem, jako świadków prawdy" - te słowa, które Benedykt XVI określił swoim testamentem duchowym, abp Marek Jędraszewski dedykował kandydatom do święceń kapłańskich.
Odwołując się do refleksji Josepha Ratzingera i nawiązując do pytań biskupa-konsekratora, podczas obrzędu święceń metropolita postawił diakonom szereg pytań. Czy chcesz głosić prawdę, czyli zanurzać się w tę jedyną prawdę, którą jest Jezus Chrystus? Czy chcesz tak bardzo zespolić się z Chrystusem, aby ukazywać światu ogrom Jego miłości miłosiernej do każdego człowieka? Czy chcesz nieustannie stać przed Bogiem i służyć Mu w drugim człowieku? Czy chcesz być "nieustannie oczyszczanym i przenikanym przez Chrystusa, aby to On mówił i działał" w tobie, a nie ty sam? Czy chcesz uwalniać się od własnego ja i pozwalać prowadzić się tam, gdzie niekiedy nie będziesz chciał, aby w ten sposób - paradoksalnie - doświadczać pełni swej wolności i przedziwnego bogactwa miłości Bożej?
Arcybiskup stwierdził, że jeśli odpowiedzi są pozytywne, to do wyświęcanych kapłanów odnoszą się słowa z Prologu św. Jana, które metropolita strawestował: Wszystkim tym, którzy w ten sposób odpowiedzieli na powołanie i wybranie ze strony Chrystusa, dał On moc przemieniania chleba w Ciało Pańskie i wina i Jego Krew, a także moc odpuszczania grzechów, ponieważ stali się Jego wybranymi synami, gdyż "ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili".
Arcybiskup zaznaczył, że wyświęcani na prezbiterów diakoni przedłużają historię dokonań Jezusa opisanych w Ewangeliach. Zakończył życzeniem i błogosławieństwem: "Niech Bóg, który rozpoczyna w was dobre dzieło, sam go dokona!".
Nowi kapłani Archidiecezji Krakowskiej to:
- Mateusz Cudzich - który pochodzi z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu, a roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach
- Radosław Korkosz - który pochodzi z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie, a roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach
- Michał Krasowski - pochodzący z parafii św. Kingi w Krakowie
- Artur Kulak - pochodzący z parafii św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku
- Grzegorz Liput - który pochodzi z parafii św. Marcina Biskupa w Krościenku Wyżnym, a roczną praktykę odbył w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kasince Małej
- Jakub Łabuz - pochodzący z parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej
- Tomasz Szlachetka - który pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach, a roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niegowici.
Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!