Olkuska „Emalia” działa nieprzerwanie od 115 lat i ma się bardzo dobrze
Olkuską fabrykę założył w 1907 roku austriacki przemysłowiec Peter Western. Nosiła ona wówczas nazwę Akcyjne Towarzystwo Tłoczonych i Emaliowanych Wyrobów „Westen”. Tuż po założeniu było to małe przedsiębiorstwo. Z czasem zaczęła się jednak rozrastać w duży zakład. Już w 1928 roku zatrudnionych było tam około 2,5 tysiąca osób a większość wyprodukowanych tam wyrobów było przeznaczane na eksport.
Po drugiej wojnie światowej zakład został przekształcony w przedsiębiorstwo państwowe. Otrzymał on wówczas nazwę Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych. W tamtym okresie produkowano głównie naczynia emaliowane oraz aluminiowe. Kolejne lata przyniosły natomiast unowocześnienie produkcji oraz modernizację i rozbudowę zakładu.
Po zmianach systemowych z 1989 roku firma została sprywatyzowana, co doprowadziło do restrukturyzacji spółki oraz kolejnej modernizacji zakładu. Od tamtej pory poza skokiem technologicznym miała miejsce zmiana wizerunku oraz profilu firmy.
Obecnie w ich asortymencie znajdują się nie tylko popularne garnki, patelnie, miski, kubki, pokrywki i inne naczynia kuchenne. Można w nim znaleźć także: wanny, zlewozmywaki, brodziki i wiele innych. Można je rozpoznać po charakterystycznym logotypie czerwonego czajnika z literą „O”. Dzisiaj zakład nie jest małą fabryką jak to było 115 lat temu a dużym centrum dystrybucyjno-produkcyjno-usługowym.
– Licząca już 115 lat tradycja produkcji naczyń emaliowanych przetrwała wiele przemian, nie tylko historycznych, a ich ciągła obecność na naszych stołach jest najlepszym świadectwem ich najwyższej jakości i ponadczasowego wzornictwa – podkreślał w sierpniu tego roku Paweł Cader, prezes olkuskiej Emalii.
Warto wspomnieć, że Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych angażuje się w wiele inicjatyw, które służą mieszkańcom. Jedną z nich jest utworzone w ubiegłym roku targowisko.
Trwają także prace związane z powstaniem muzeum poświęconym Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych. Obecnie w Galerii Sztuki Współczesnej Biurze Wystaw Artystycznych trwa zbiórka dawnych wyrobów fabryki. Pracownikom instytucji udało się zebrać wiele unikatowych przedmiotów takich jak: tabliczka okolicznościowa wykonana z okazji 30-lecia miejskiego ośrodka kultury, zastawę przeznaczoną wyłącznie dla ważnych gości odwiedzających fabrykę czy popielniczkę wykonaną z okazji 125-lecia browaru w Żywcu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Okolice Wolbromia. Niesamowita Dolina Wodącej. Zobaczcie Zdjęcia
- Walające się śmieci, poprzestawiane ławki i inne, czyli weekend po olkusku
- Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bukownie. Zostały resztki
- Sprawdź, jakie mieszkania można kupić w Olkuszu za ponad 300 tys. zł
- Nowy punkt stacjonowania karetki w powiecie olkuskim już działa
- Kiedyś tętniło tutaj życie. Teraz został zaledwie jeden sklepik
Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy
