Czy woda w kanale Południowym w Olkuszu jest skażona?
Kanał Południowy w Olkuszu ma swój początek przy ulicy Wspólnej. Dalej łączy się on z rzeką Babą, która płynie do Sztoły w Bukownie.
Woda w kanale Południowym pochodziła z procesu odwadniania kopalni Olkusz-Pomorzany. Kanał prawie całkiem wyschnął na skutek wstrzymania odwadniania. Pompy przestały pracować w styczniu 2022 roku. Od tamtej pory woda w kanale pojawia się sporadycznie, na przykład w czasie roztopów lub po opadach deszczu.
Dróżka biegnąca wzdłuż kanału Południowego jest dość popularna wśród spacerowiczów i rowerzystów z okolicy. Przechodzący tamtędy mieszkaniec Olkusza - Grzegorz Przetakiewicz zwrócił uwagę na nietypowy widok.
- Można tam zobaczyć trzy kolory wody. Najbliżej kopalni jest ona pomarańczowa. Dalej staje się czerwona. Im bliżej Baby, tym bardziej przechodzi w zieleń – opisuje.
Warto przypomnieć, że w momencie, gdy kanał Południowy wypełniony był wodą, miała ona kolor morski.
Zabarwienie wody nie jest jedynym niepokojącym widokiem. W miejscu, gdzie woda jest pomarańczowa nie widać dna. Od miejsca, w którym woda staje się czerwona jest już przejrzyście. Dodatkowo porastające dno oraz brzegi rośliny pokryte są białym oraz szarym nalotem. W kilku miejscach na wodzie unosi się także biała zawiesina. Do tego wszystkiego dochodzi smród.
Zanieczyszczenia znikają dopiero w pobliżu ujścia do Baby.
- Mam nadzieję, że woda nie jest skażona. Całe szczęście w kanale nigdy nie było ryb albo płazów. Niestety, jeżeli okaże się, że do wody dostały się jakieś groźne substancje, to zapewne ucierpią rośliny – zaznacza mężczyzna.
Sprawę kanału Południowego w Olkuszu zbada WIOŚ
Zaniepokojony mężczyzna zgłosił sprawę do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu. Stamtąd została ona przekierowana do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie (WIOŚ).
Magdalena Gala, rzecznik prasowy WIOŚ w Krakowie potwierdza, że sprawą zajmują się ich inspektorzy. Pracownicy instytucji pobiorą próbki wody a następnie zbadają, czy nie zawiera ona szkodliwych substancji. Dalszy przebieg sprawy zostanie ustalony na podstawie wyników badań.
Likwidacja kopalni Olkusz-Pomorzany wiąże się z wieloma problemami. Niektóre z nich można obserwować już teraz. Są to występujące w okolicy Olkusza, Bukowna i Bolesławia zapadliska, brak wody w Sztole oraz spadek poziomu wody w Babie i Białej. Kolejne będą widoczne dopiero za kilkadziesiąt lat. Olkusz i okolice czekają bowiem zalewiska oraz podtopienia.
To, czy kopalnia ma wpływ na stan wody znajdującej się w kanale Południowym wyjaśnią wyniki badań przeprowadzonych przez krakowski WIOŚ. Możliwe też, że do kanału dociągnięte są jakieś nielegalne przyłącza, którymi coś cieknie. Gdy kopalnia była odwadniana, to kanał był przepłukiwany, teraz już nie jest.
O dalszym przebiegu sprawy będziemy informowali na bieżąco.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- 150 dzieci przyjęło I Komunię Świętą w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Olkuszu
- Święto Srebra – Dni Olkusza 2022. Będzie Roksana Węgiel, Lady Pank, Sebastian Riedel
- 35 dzieci z Bolesławia przyjęło Pierwszą komunię świętą
- W schronisku w Bolesławiu na adopcje czekają psy. Zobacz ich zdjęcia, cz.2
- Ekstremalny bieg na Pustyni Błędowskiej był prawdziwym wyzwaniem
FLESZ - Wysoki ceny paliw. Polacy wybierają rowery
