FLESZ - Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach
Na kilka dni przed ślubem ateńskiego księcia Tezeusza z królową Amazonek trzy pary kochanków stają się ofiarami igraszek leśnych duchów. Hermia i Lizander, Helena i Demetriusz oraz Oberon i Tytania nieoczekiwanie przeżywają szaloną, pełną namiętności i magii letnią noc. A wszystko w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej, na granicy snu i jawy, marzeń i rzeczywistości.
Twórczość Williama Szekspira była niejednokrotnie źródłem inspiracji kompozytorów. „Snem nocy letniej” zachwycił się 17-letni Felix Mendelssohn-Bartholdy do tego stopnia, że stworzył swoją sławną „Uwerturę koncertową” do szekspirowskiej komedii, a kilkanaście lat później, na zamówienie króla pruskiego, muzykę do całego dzieła, w tym tak rozpoznawalne części, jak "Scherzo" czy "Marsz weselny". Melodyjna, lekka, liryczna, romantycznie nastrojowa, z mocno zaznaczoną fantastyką muzyka Mendelssohna stała się z kolei natchnieniem dla wielu choreografów.
Twórcą „Snu nocy leniej” na scenie Opery Krakowskiej jest włoski choreograf Giorgio Madia, znany krakowskiej publiczności jako autor baletowej wersji „Kopciuszka” (2010) i baletu-opery „Orfeusz i Eurydyka” (2013). W najbliższej inscenizacji wystąpią m.in.: Gabriele Togni, Yauheni Yatskevich, Gabriela Kubacka, Malika Tokkozhina, Yauheni Raukuts, Mizuki Kurosawa, Leonardo Cusinato, Maciej Pluskowski oraz Balet i Studio Baletowe. W partiach śpiewanych usłyszeć będzie można Solistki – Iwonę Sochę, Monikę Korybalską i Paulę Maciołek oraz Chór Żeński. W scenach dramatycznych wystąpią Aktorzy scen krakowskich. Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
