FLESZ - Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

Płyta powstała dzięki współpracy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Programu 2 Polskiego Radia, sfinansowana została zaś ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Przede wszystkim jest natomiast efektem pracy twórczej artystów oraz edytorskiej Teresy Chylińskiej – najwybitniejszego badacza życia i twórczości Karola Szymanowskiego oraz redaktora naukowego pierwszego źródłowo-krytycznego wydania wszystkich dzieł kompozytora, za której sprawą doszło do rewizji II Symfonii B-dur, uszczuplonej przed stu laty o dwie wariacje.
- Poznanie pierwotnej postaci partytury to dla melomanów i miłośników twórczości Szymanowskiego nie lada gratka! Obecna prezentacja II Symfonii B-dur op. 19 będzie zatem jakby podróżą w czasie, powrotem do roku 1911, kiedy odbyło się prawykonanie dzieła w jego pierwotnym zamyśle i kształcie - twierdzi badaczka.
Na album zawierający składa się ponadto film Violetty Rotter-Kozery zatytułowany „Podwójne życie II Symfonii Szymanowskiego”. Jest on paradokumentalnym zapisem historii dzieła i został wyprodukowany został przez Telewizję Polską i Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przy współpracy Akademii Muzycznej w Katowicach, Filharmonii Krakowskiej, Instytutu Muzykologii UJ oraz Radia Kraków.
"Przywracamy zapomniane dwie wariacje. Tym samym przybliżamy się do oryginalnego dzieła Karola z Atmy. Wydarzeniu temu towarzyszy wzruszenie i radość. Bo czy można sobie wyobrazić większe emocje w relacji kompozytor – wydawca – artysta niż przywrócenie światu pierwotnego kształtu dzieła muzycznego?” – czytamy w tekście dra Daniela Cichego, otwierającym unikatowy album" - czytamy w tekście dra Daniela Cichego, otwierającym unikatowy album.
Spotkanie z twórcami wydawnictwa połączone z emisją filmu Violetty Rotter-Kozery odbędzie się w dniu premiery płyty – w piątek 25 marca o godz. 18 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej. Bezpośrednio po spotkaniu, o godz. 19.30, odbędzie się koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Marka Mosia, podczas którego prawykonana zostanie kompozycja Stanisława Słowińskiego zatytułowana "Metafory" na motywach z muzyki Karola Szymanowskiego. Koncert stanowi prolog III edycji Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?