https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osada na górze Zyndrama ma być hitem turystycznym Małopolski [ZDJĘCIA]

Edyta Zając
fot. Damian Radziak
Monumentalna kamienna osada z epoki brązu będzie udostępniona turystom. Ma w przyszłości przyciągać pasjonatów z całego świata. Warownia wykopana w Maszkowicach porównywana jest do starożytnych greckich Myken. To, według naukowców, najstarsza osada kamienna w naszej części Europy. Datowana jest na 1750 rok p.n.e.

Sensacja archeologiczna z Maszkowic (gmina Łącko) ma wielki potencjał turystyczny dla regionu. Eksperci z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwiedzili wczoraj stanowiska badawcze na Górze Zyndrama, gdzie rozpoczął się kolejny etap prac.

- To odkrycie spektakularne i unikalne w skali Polski. Ministerstwo kultury kładzie ogromny nacisk na to, by samorządy wykorzystywały potencjał dziedzictwa kulturowego. To może być motor lokalnego rozwoju - mówiła Paulina Florianowicz, dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. Wtórował jej Bartosz Skaldawski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- To odkrycie o znaczeniu ponadregionalnym, a nawet europejskim. Niewątpliwie związki mieszkającej tu w epoce brązu ludności z kulturą mykeńską z obszaru basenu Morza Śródziemnego stanowią dodatkowo o wyjątkowej wartości tego miejsca - podkreślał.

Z sensacji archeologicznej cieszy się Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko, przekonany, że odkrycie przyciągnie tłumy.

- To miejsce oprócz walorów widokowych kryje niezwykłe tajemnice. Mam nadzieję, że będzie to miało realny wymiar dla naszej społeczności. Żeby tak się mogło stać zamierzamy przygotować konkretny produkt turystyczny - mówi wójt Łącka. Poseł Arkadiusz Mularczyk wspólnie z samorządem opracowuje koncepcje promocji prehistorycznej osady. - Myślimy o stworzeniu muzeum. Być może nawiążemy kontakt z podobnymi miejscowościami na świecie, żeby czerpać z ich doświadczeń, jak wykorzystali potencjał do rozwoju turystyki. Chcemy, by przyjeżdżali tu turyści z całego świata - mówi poseł.

Mykeny nad Dunajcem
Badacze pod kierunkiem dra hab. Marcina Przybyły z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli, że w epoce wczesnego brązu Górę Zyndrama w Maszkowicach zamieszkiwała społeczność, która przywędrowała tutaj z południa. Zbudowali najstarszą w tej części Europy warownię, otoczoną kamiennym murem. Trudnili się hodowlą zwierząt, uprawiali pszenicę. Gliniane figurki wykopane w ostatnim czasie, świadczą o związkach tej ludności z kulturą mykeńską.

- Przypuszczamy, że oddawali cześć bogini, która opiekowała się rodziną i domowym ogniskiem. To na razie spekulacje - zaznacza dr Przybyła.

Tegoroczne badania mogą przynieść kolejne, sensacyjne odkrycia. Potrwają do 23 sierpnia. W tym roku mieszkańcy mogą obserwować pracę archeologów. Pierwsze badania archeologiczne w Maszkowicach sięgają początku XX w. W oparciu o miejscowe przekazy szukano wówczas legendarnego grodu rycerza Zyndrama, od imienia którego nazwano wzniesienie. Zamiast średniowiecznej, odkryto ślady osady z epoki brązu.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Włosi mają Rzym i starożytnych Rzymian, my mamy Maszkowice i osadę starożytnych Romów.
D
Derwisz
jak Maszkowice do Rzymu. No nic, życzę, żeby chociaż jakąś bramę cyklopową wykopali, bo na zarysy budynków mieszkalnych, choćby nie wiadomo jak starych, dużo turystów się nie złapie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska