https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oscary 2016 rozdane. DiCaprio się doczekał, Spotlight najlepszym filmem [WYNIKI, KTO WYGRAŁ]

pb, Aleksandra Gersz, AIP
Oscary 2016 zostały rozdane. Cały świat filmowy zadawał sobie pytanie, jaki film będzie najlepszy i czy... Leonardo DiCaprio otrzyma w końcu statuetkę. I stało się. "Leo" doczekał się Oscara za film "Zjawa" a najlepszą produkcją okazał się Spotlight Michaela Sugara.

Oscary 2016 rozdane: WYNIKI, KTO WYGRAŁ

Koniec internetowych memów - Leonardo DiCaprio wreszcie z Oscarem! Aktor dostał złotą statuetkę za główną rolę w filmie "Zjawa". Jednak to nie film Alejandra Gonzáleza Iñárritu zdobył najważniejszą nagrodę wieczoru. Najlepszym filmem roku został "Spotlight".

Oparty na faktach dramat ukazujący śledztwo amerykańskich dziennikarzy w sprawie molestowania dzieci przez księży w Bostonie pokonał "Zjawę", "Mad Maxa", "Pokój", "Most szpiegów", "Big Short", "Marsjanina" i "Brooklyn". Film otrzymał również nagrodę za scenariusz oryginalny (za scenariusz adaptowany nagrodzono "Big Short"). Oscara dla najlepszego reżysera odebrał Alejandro González Iñárritu za "Zjawę". To drugi rok z rządu, kiedy Meksykanin triumfuje w tej kategorii - w zeszłym roku został doceniony za "Birdmana".

Oscary 2016 KTO WYGRAŁ. DiCaprio dostał Oscara! Spotlight najlepszy LISTA NAGRODZONYCH, WYNIKI

Powody do radości ma też w końcu Leonardo DiCaprio. Aktor, który był nominowany do Oscara już czterokrotnie, a w tym roku był typowany jako faworyt, w końcu opuścił oscarową galę ze złotą statuetką. Odtwórca roli XIX-wiecznego trapera Hugo Glassa, który walczył o przetrwanie i szukał zemsty na mordercy swojego syna, otrzymał od publiczności owacje na stojąco. Brak Oscara dla DiCaprio przez lata stał się tematem niezliczonych internetowych żartów i memów, a nawet gry online.

W innych nominacjach aktorskich także obeszło się bez niespodzianek. Za najlepszą pierwszoplanową aktorkę została uznana Brie Larson za "Pokój", w którym wcieliła się w kobietę od siedmiu lat zamkniętą przez swojego oprawcę w ogrodowej szopie i wychowującą w zamknięciu pięcioletniego syna. Za najlepszą kreację drugoplanową kobiecą uznano Szwedkę Alicię Vikander w "Dziewczynie z portretu", a męską - Brytyjczyka Marka Rylance'a w "Moście szpiegów". Aktor pokonał między innymi Sylvestra Stallone'a, który w filmie "Creed" ponownie wcielił się w kultowego boksera Rocky'ego Balboę.

Oscary 2016: lista nagrodzonych
Jednym z najbardziej poruszających momentów wieczoru był Oscar za najlepszą muzykę dla 87-letniego Włocha Ennio Morricone za "Nienawistną ósemkę". To pierwsza nagroda (nie licząc Oscara Honorowego) dla kompozytora ścieżki dźwiękowej do "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dobrego, złego i brzydkiego" czy "Misji". Statuetkę za najlepszą piosenkę otrzymał brytyjski wokalista Sam Smith za "Writing's on the Wall" - utwór przewodni do ostatniego filmu o Jamesie Bondzie, "Spectre". Najlepszym filmem animowanym zostało "W głowie się nie mieście", dokumentem - "Amy" o zmarłej piosenkarce Amy Winehouse, a zagranicznym - węgierski "Syn Szawła" o Holocauście.

Najwięcej Oscarów na tegorocznej gali zdobył film "Mad Max: Na drodze gniewu" - czwarta część słynnej postapokaliptycznej serii George'a Millera. Film, który otrzymał dziesięć nominacji, został doceniony w aż sześciu kategoriach, m.in. za zdjęcia, scenografię, kostiumy czy montaż. Nominowana do dwunastu statuetek "Zjawa" otrzymała tylko trzy nagrody. Żadnej statuetki nie dostały takie filmy, jak "Marsjanin", "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" czy "Brooklyn".

Tak jak się spodziewano, tegoroczną galę zdominowała kwestia rasowa. Olbrzymie kontrowersje i protesty wywołał bowiem brak czarnoskórych aktorów wśród nominowanych (już drugi rok z rzędu). Prowadzący ceremonię, komik Chris Rock, zrobił z "białych Oscarów" motyw przewodni gali, a jego kontrowersyjne i zupełnie niepoprawne politycznie komentarze wyraźnie dzieliły publiczność zgromadzoną w Dolby Theatre. Tegoroczna gala była z pewnością jedną z najbardziej politycznych w ostatnich latach - oprócz rasy poruszono takie tematy, jak brak wrażliwości społecznej na ofiary gwałtów, degradacja środowiska naturalnego czy konieczność równych praw dla kobiet i środowiska LGBT.

OSCARY 2016: Pełna lista nagrodzonych

NAJLEPSZY FILM
"Spotlight"

NAJLEPSZY AKTOR
Leonardo DiCaprio - "Zjawa"

NAJLEPSZA AKTORKA
Brie Larson - "Pokój"

NAJLEPSZY REŻYSER
Alejandro González Iñárritu - "Zjawa"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
"Spotlight" - Tom McCarthy, Josh Singer

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
"The Big Short" - Adam McKay, Charles Randolph

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Alicia Vikander - "Dziewczyna z portretu"

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Mark Rylance - "Most szpiegów"

NAJLEPSZE KOSTIUMY
"Mad Max: Na drodze gniewu" - Jenny Beavan

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
"Mad Max: Na drodze gniewu" - Colin Gibson

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA I FRYZURY
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
"Zjawa" - Emmanuel Lubezki

NAJLEPSZY MONTAŻ
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZY DŹWIĘK
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
"Ex Machina"

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Niedźwiedzia opowieść"

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"W głowie się nie mieści"

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"A Girl in the River: The Price of Forgiveness" - Sharmeen Obaid-Chinoy

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"Amy"

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
"Syn Szawła" - Węgry

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Stutterer"

NAJLEPSZA ORYGINALNA MUZYKA
Ennio Morricone - "Nienawistna ósemka"

NAJLEPSZA ORYGINALNA PIOSENKA
Writing's on the Wall - "Spectre" (Sam Smith)

Źródło: Cover Video/x-news

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

x
xy
Rok 2002, dziennikarze z Bostonu odkrywają najpierw, że księża katoliccy są pedofilami, później odkrywają skalę tego problemu. Dla Polaków to żadna nowość, widać Amerykanie odkryli... Amerykę.
W
Weron
recenzje recenzjami ale prosze o opis filmu kogos kto ogladal i potrafi sklecic kilka logicznych zdan .
s
swego nie znacie
Wreszcie uwypuklona, porażająco wspaniała wiadomość. Gdy 70 lat temu zacząłem szkołę to nauczyciele, zapewne komuchy( przedwojenne oczywiście), wyśmiewali idiotyzmy amerykańskiego kina. Na starość wydaje mi się, że za bardzo nawet. Bo mimo wszystko te filmy pokazują wzorce do naśladowania u nas. Właściwie poza policją skorumpowaną, bandytami w szkole, przestępcami w polityce i na każdej ulicy, pełnej rasizmu, handlarzami narkotyków i bohaterami wojny mordującymi ludzi wszelkich kolorów na świecie itp, nie pozostaje tam wiele miejsca dla normalnych, uczciwych ludzi. I te wzorce u nas przyjmują się, mamy coraz więcej zdziczałych bandytów a normalni szybko zanikają.
T
TSW
światowa kinematografia jeszcze nie wie że niedługo ujrzy światło dzienne film wszech czasów - Smoleńska brzoza śmierci , horror ,komedia i sci-fiction w jednym . A przy tym na faktach.
a
aws
Ciekawe kiedy powstanie polska wersja Spotlight ? Ale to musiałby być serial tasiemiec......
j
jaga
Tyle samo co wczorajsze marsze z patriotyzmem , niektórzy ludzie interesują się kulturą a nie tylko kroniką kryminalną żeby poczytać coś o sobie i swoich kolegach.
g
gość
A cóż to ma wspólnego z Krakowem?
Może redakcja nas oświeci?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska