Józef Gawron, wicewojewoda małopolski
Na pewno wielkim plusem jest przystąpienie do budowy drogi ekspresowej S7 i północnej obwodnicy Krakowa. To, w połączeniu z planowaną modernizacją ulicy Kocmyrzowskiej spowoduje, że Proszowice zostaną włączone w pewien spójny system komunikacyjny.
Sukcesem jest też wyjątkowo duża liczba dróg przebudowanych z udziałem środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (tzw. powodziówki). Bodaj w każdej z gmin udało się wyremontować po pięć odcinków takich dróg. To samo dotyczy Starostwa Powiatowego.
Do minusów zaliczyłbym brak spójnej wizji naprawy systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków w Proszowicach. Niepokoi mnie też to, że Giełda Rolna Ek-Rol została w pewnym momencie doprowadzona do stanu, który postawił pod znakiem zapytania jej dalsze funkcjonowanie. Z drugiej strony w tym wypadku należy zaliczyć na plus fakt, że udało się zdobyć pieniądze na modernizację targowiska przy ul. Brodzińskiego.
Zbigniew Daros, wicestarosta proszowicki
Dużym osiągnięciem jest liczba kosztownych inwestycji drogowych, jakie udało nam się w tym roku przeprowadzić albo dokończyć. Zmodernizowaliśmy wiele odcinków o sporym znaczeniu dla powiatu. Mam na myśli drogę w Pamięcicach, drogę w Radziemicach z pierwszym w gminie rondem. Po wielu latach udało się wyremontować most na ulicy Podgórze w Proszowicach.
Druga ważna kwestia to oddanie do użytku pierwszego w mieście boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Zespole Szkół w Proszowicach.
Natomiast na pewno wolelibyśmy uniknąć tego, do czego doszło w ostatnich tygodniach w szpitalu. Mam jednak nadzieję, że konflikt między dyrekcja a związkiem zawodowym lekarzy uda się zażegnać. Staramy się, aby tak było. Żałuję tylko, że nie wszyscy dostrzegają, iż w ostatnich latach w szpitalu zostało wykonanych naprawdę wiele kosztownych inwestycji.
Jan Chojka, burmistrz Nowego Brzeska
Wskazanie największego plusa jest bardzo łatwe. Po trzech latach udało nam się wreszcie wyprowadzić gminne finanse na prostą. Mogę powiedzieć, że mamy sytuację stabilną i przewidywalną. Wróciła po prostu normalność i z tego jestem bardzo zadowolony. Zaległości zostały uregulowane i nie grożą nam żadne przykre niespodzianki.
Cieszy mnie też fakt wykupienia odlewni upadłego Zrembu przez szwajcarski Hidrostal. To daje nadzieję na szybkie wznowienie produkcji. Pojawili się też inni inwestorzy zainteresowani gruntami Nowobrzeskie-go Obszaru Gospodarczego. Rozmawiamy z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Cały czas trwa procedura związana z uruchomieniem zakładu farmaceutycznego INV Poland.
Za największy minus minionego roku uważam to, że ze względu na konieczność oszczędności budżetowych, nie mogliśmy wykonać zbyt wielu inwestycji i remontów. Z powodu braku wkładu własnego nie mogliśmy startować w wielu konkursach na środki zewnętrzne. Mam nadzieję, że to się zmieni w przyszłym roku.
Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic
Ważne jest dla mnie to, że skończyły się kłopoty z jakością wody pitnej. Przez cały rok ani raz nie doszło do jej skażenia bakteriami coli. Zmniejszyła się w trakcie roku liczba awarii wodociągu.
Drugi plus to znacząca ilość środków zewnętrznych pozyskanych na zadania gminne. Mam na myśli projekt Autostrada Kluczowych Kompetencji, termomodernizację Klubu Dziecięcego, podpisane umowy na modernizację placu targowego i oczyszczalni ścieków, wymianę pieców.
Natomiast bardzo niekorzystnym zjawiskiem była dla naszej gminy ptasia grypa. Dzisiaj już niewiele osób o tym pamięta, ale to się odbiło bardzo negatywnie na finansach, zwłaszcza giełdy Ek-Rol.
Rafał Chmiela, radny powiatowy
Najważniejszym pozytywnym wydarzeniem roku było wyróżnienie podwójnego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha tytułem Honorowego Obywatela Proszowic. Zyskaliśmy znakomitego ambasadora, który utożsamia się z naszym miastem i stara się zawsze pomagać. Należy tylko odpowiednio jego zaangażowanie wykorzystać.
Natomiast niepokoi mnie sytuacja panująca w spółce Ek-Rol. Pewne wątpliwości do tej pory nie zostały wyjaśnione. Wielkim minusem jest dla mnie brak działań, zmierzających do poprawy jakości powietrza. A moim zdaniem niewielkim nakładem kosztów można byłoby tę sytuację zmienić, ucząc ludzi odpowiedniego sposobu palenia. Wreszcie jako radnego i mieszkańca, któremu leży na sercu dobro naszego szpitala, martwi mnie konflikt, do jakiego doszło pomiędzy dyrekcją a lekarzami.
Dariusz Duchnowski, radny miejski
Należy zwrócić uwagę na trzy sprawy, które od dawna pozostają nierozwiązane. Pierwsza to brak planu zagospodarowania przestrzennego dla Proszowic. Choć mówi się o tym od lat, nie idą za tym żadne konkretne posunięcia. Wszelkie działania, które niby mają do tego prowadzić są moim zdaniem pozorowane.
Kwestia druga jest taka, że miasto jest coraz bardziej zakorkowane. Są coraz większe kłopoty z zaparkowaniem samochodu i też nic się w tym kierunku do tej pory nie zrobiło. Niby były spotkania, konsultacje, ale efektów na razie nie ma.
I sprawa trzecia to brak widocznej poprawy jakości wody i infrastruktury sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Najlepszym miernikiem tego jest dla mnie fakt, że ciągle bardzo dużo ludzi wodę do celów spożywczych kupuje w sklepach.
Specjalnych pozytywów po tym roku natomiast nie widzę. Jeżeli miałbym coś wymienić to może zmianę wizerunku ulicy Szpitalnej w połączeniu z uruchomieniem Klubu Dziecięcego. Cieszyć może też to, że gmina po kilku latach doszła do porozumienia z prywatnym przedsiębiorcą co zaowocowało zmianą otoczenia bloku nr 51
WIDEO: Magnes - Kultura Gazura
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski