Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni krok przed wydaniem decyzji środowiskowej dla „sądeczanki”. Będą punktowe zmiany w jej przebiegu?

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tak będzie w przyszłości wyglądać "sądeczanka"
Tak będzie w przyszłości wyglądać "sądeczanka" GDDKiA
Już tylko krok dzieli mieszkańców Sądecczyzny od wydania decyzji środowiskowej dla budowy długo wyczekiwanej „sądeczanki”. Choć na ten etap wszyscy z niecierpliwością czekają już od jakiegoś czasu poseł Patryk Wicher przekonuje, że to już ostatnia prosta. - RDOŚ posiada już wszystkie dokumenty. Trwają ostatnie uzupełnienia między tą instytucją, a GDDKiA po których wydana zostanie ta najważniejsza decyzja - decyzja środowiskowa - przekonuje, choć co do całej inwestycji mnożą się pytania.

Zgodnie z optymistycznym założeniem „sądeczanka” czyli odcinek DK75 Brzesko – Nowy Sącz, ma być gotowa w 2028 roku, a początkiem 2029 droga ma być przejezdna. Na ten cel zabezpieczono 3,5 mld złotych. Procedury przedłużają się w czasie i są tacy, którzy przestali wierzyć w jej powstanie. Poseł Patryk Wicher uspokaja.

- Czy wierzę w realność powstania „sądeczanki”? Wierzę, w jej powstanie, bo wszystko zmierza w dobrym kierunku.. Są dwa warianty jej przebiegu. Wariant C to ten samorządowy i społeczny i on został wybrany przez GDDKiA do realizacji. Wiemy, że został już pozytywnie zaopiniowany przez Wody Polskie, Sanepid oraz przeszedł konsultacje społeczne - mówi Wicher.

Jak dodaje, wydanie decyzji środowiskowej jest ważnym krokiem przybliżającym realizację inwestycji, ale nie ostatnim etapem. Na każdym kolejnym decyzja ta może bowiem zostać zaskarżona. - Może to zrobić grupa mieszkańców czy ich reprezentanci i sprawa może trafić do sądu. Tego możemy się spodziewać, ale zmiana wariantu oznaczałaby teraz dwuletnie opóźnienie. Znów potrzebne były by zgody Sanepidu, Wód Polskich i konsultacje społeczne - dodaje Wicher.

Uważa, że bez względu na wszystko, najrozsądniej byłoby zakończyć procedowanie wariantu C i kiedy decyzja środowiskowa się uprawomocni przystąpić do punktowej zmiany tego wariantu na przykład w kwestii budowy tunelu pod Justem czy przebiegu trasy w Tymowej i Gnojniku, aby uwzględnić uwagi i sugestie protestujących mieszkańców. - Będzie to szybsze rozwiązanie i właściwie wszystko zależeć będzie teraz od mieszkańców i urzędników oraz woli nowych władz - komentuje Wicher.

„Sądeczanka” będzie drogą klasy GP (główną, ruchu przyspieszonego), z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km (w zależności od korytarza, długość odcinka waha się od 43,9 do 51,5 km. Dostępność do drogi będzie zapewniona poprzez węzły i skrzyżowania z jednoczesnym wyeliminowaniem zjazdów.

- „Sądeczanka” i trasa Podłeże-Piekiełko to dwie najważniejsze dla Sądecczyzny inwestycje. Otworzą bramy dla turystyki i możliwa będzie lepsza wymiana studentów. To też dla mieszkańców lepsze możliwości podejmowania pracy i rozwoju - dodaje Wicher i podkreśla, że finansowanie obu inwestycji jest zapewnione.

Niewątpliwie zaletą wybudowanie „sądeczanki” będzie również poprawa bezpieczeństwa. Spora ilość wypadków utrzymuje się niestety od dłuższego już czasu. DK75 zbiera śmiertelne żniwo i jest to jedna z tych tras, na których nader często dochodzi do kolizji i wypadków, niestety również ze skutkiem śmiertelnym.

Obowiązujące na tym odcinku ograniczenie prędkości do 70 km/h jest przez kierowców nagminnie ignorowane, a jak wynika z danych policyjnych, to właśnie nadmierna prędkość jest tam przyczyną większości zdarzeń drogowych. O osobach, które straciły tam życie, przypominają przydrożne krzyże.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska