Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Były więzień KL Auschwitz Marian Turski. Ma tu swój mural w MDSM

Monika Pawłowska
Marian Turki, były więzień Auschwitz i ocalonego z Holokaustu. Wybitny historyk, dziennikarz i działacz społeczny, miał spotkanie w MDSM i odsłonił swój mural.
Marian Turki, były więzień Auschwitz i ocalonego z Holokaustu. Wybitny historyk, dziennikarz i działacz społeczny, miał spotkanie w MDSM i odsłonił swój mural. Krzysztof Janik/MDSM
„Unde malum? Skąd zło?” - na to pytanie próbował odpowiedzieć Marian Turski w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. 95-letni Marian Turski, były więzień niemieckiego, nazistowskiego zagłady Auschwitz-Birkenau, podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu przypomniał, że „Auschwitz nie spadło z nieba” i przekonywał, że konieczne jest wprowadzenie 11. przykazania, brzmiącego „Nie bądź obojętny”. Teraz, podczas spotkania w MDSM (5 października 2021 r.), powiedział, że zło jest tam, gdzie odczłowieczenie. Przed debatą, w ogrodzie MDSM, został odsłonięty mural - portret Mariana Turskiego autorstwa Łukasza Majerowskiego.

Marian Turski nie jest obojętny. W MDSM mówił o złu

- Dla mnie zło jest tam, gdzie się powoduje cudze cierpienie

– mówi Marian Turski. - Cierpienie niekoniecznie fizyczne, ale też psychiczne. Zło jest tam, gdzie następuje dehumanizacja drugiego człowieka, jego pogarda. (…) Najgorsze jest upokorzenie, że jesteś traktowany jak insekt, jak karaluch, jak gnida, jak wesz, jak pluskwa (…) Więc jeżeli pytacie mnie ciągle: gdzie jest zło, to odpowiadam, że tam, gdzie następuje odczłowieczenie. I jeszcze jedno: kiedy dzisiaj spotykam się z tym, jak się mówi czasem o imigrantach, to też wstrząsa mną, ponieważ wiem, że tak samo kiedyś o mnie mówiono – dodał.

Gość Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, były więzień KL Auschwitz, ocalony z Holokaustu, wybitny historyk, dziennikarz i działacz społeczny, odsłonił swój mural w ogrodzie Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, którego autorem jest lubelski artysta Łukasz Majerowski. Wcześniej w ramach projektu "Dom według wartości" organizowanego wspólnie przez MDSM i Fundację Konrada Adenauera, powstały murale z wizerunkiem Jurka Owsiaka i Andrzeja Seweryna.

FLESZ - 38 lat i koniec?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska