Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: hospicjum przyjęło pierwszych pacjentów

Monika Pawłowska
Helena Wisła czuwała w środę nad przyjęciami osób potrzebujących opieki paliatywnej
Helena Wisła czuwała w środę nad przyjęciami osób potrzebujących opieki paliatywnej Monika Pawłowska
Na tę informację czekali wszyscy ciężko chorzy i ich rodziny. Po siedmiu latach starań i budowy ruszyło oświęcimskie hospicjum. Poprowadzi je Fundacja Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim. Pierwszy ciężko chory pacjent został przyjęty kilka minut po 10. Do końca dnia pod opieką pielęgniarek i lekarzy było już siedem osób.

Czytaj też: Seryjny zabójca kotów grasuje w gminie Kęty

To pierwsze nie tylko w powiecie oświęcimskim, ale i w regionie hospicjum. Do tej pory nieuleczalnie chorzy mieli do wyboru hospicja w Krakowie, Jaworznie, Mysłowicach lub w Żywcu. - Kiedy usłyszałam o hospicjum w Oświęcimiu, czekałam na jego uruchomienie z nadzieją - mówi Barbara Bury z Andrychowa.

Pani Barbara potrzebuje pomocy w opiece nad mężem, który 18 listopada przeszedł rozległy zawał.
- Jest w głębokiej śpiączce, niczym roślinka - mówi z bólem kobieta. - Wiem, że tutaj będzie mu dobrze, będzie miał cudowną opiekę 24 godziny na dobę, a ja będę go mogła odwiedzać.

Narodowy Fundusz Zdrowia zakontraktował hospicjum stacjonarne na 20 łóżek. Docelowo będzie ich 30. Za osobodzień płaci 210 złotych. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów. - Zakontraktowana stawka musi wystarczyć na wszystko od leków po pensje - mówi Helena Wisła, prezes Fundacji Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim. - Same leki na rozpoczęcie działalności kosztowały nas dwa tysiące złotych, a pieniądze będziemy mieć dopiero na koniec miesiąca.

Specjalistyczny sprzęt został zakupiony ze środków przekazanych przez rządy japoński, polski, niemiecki, szwajcarski i włoski. Miejsce w hospicjum ma już przyznane 15 chorych. Zjadą w ciągu kilku dni. Wielu osobom trzeba było odmówić przyjęcia. - Dostaliśmy wykaz 10 chorób i tylko takich chorych możemy przyjmować - tłumaczy Helena Wisła.

Na wykazie są: nowotwory, następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego, HIV, bezład dziedziczny, pląsawica Huntingtona, zanik mięśni pochodzenia rdzeniowego i zespoły pokrewne, zaniki układowe pierwotnie zajmujące układ nerwowy, kardiomiopatie, niewydolność oddechowa, owrzodzenie odleżynowe. Pacjenci z innymi chorobami nie mają szans na przyjęcie.

Chorymi w hospicjum opiekuje się 7 lekarzy, 3 psychologów i fizjoterapeutów, 14 pielęgniarek i 4 opiekunów.

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska