Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieczysław Jakuczek długo czekał na uhonorowanie ojca
Podczas uroczystości w WKU w Oświęcimiu niezmiernie szczęśliwy z uhonorowania ojca był Mieczysław Jakuczek. 93-letni mieszkaniec Oświęcimia czekał na to wiele lat. To był dla niego bardzo ważny dzień
O tym, że postać Jana Jakuczka zasługuje na specjalne uznanie nie miał wątpliwości także inny oświęcimianin Mirosław Kecmaniuk, pasjonat historii, który wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o nadanie dzielnemu żołnierzowi z Oświęcimia pośmiertnego awansu na stopień oficerski.
- Oczywiście, że satysfakcja jest ogromna, że udało się uhonorować tak dzielnego żołnierza z Oświęcimia. Pisma w tej sprawie skierowałem do 11 instytucji. Z niektórych do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi
- mówi Mirosław Kecmaniuk.
Przypomina losy Jana Jakuczka, który na początku swojej kariery wojskowej walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego. Potem był powstańcem śląskim. W 1920 roku po zajęciu Zaolzia przez Czechosłowację rodzina Jakuczków, podobnie jak wielu Polaków, którzy nie podpisali „lojalki” wobec nowych władz i musieli wyjechać, trafili do tzw. osady barakowej na przedmieściach Oświęcimia. Tutaj podjął tutaj aktywną działalność w organizacji patriotycznej „Strzelec”.
Komendant ZWZ-AK na Oświęcim
Gdy po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku stało się jasne, że trzeba będzie zmienić sposoby walki z niemieckim agresorem, Jan Jakuczek zaczął tworzyć struktury konspiracyjne w mieście.
- Ojciec zaczął znikać z domu na potajemne spotkania z ludźmi związanymi z organizacją przedwojennego „Strzelca”
- wspomina Mieczysław Jakuczek, który na początku wojny miał 11 lat.
W krótkim czasie Jan Jakuczek (ps. Zaolziański) w stopniu sierżanta został wyznaczony na stanowisko komendanta placówki ZWZ-AK na miasto Oświęcim, która zajmowała się również organizacją pomocy dla więźniów Auschwitz. Jesienią 1942 roku Jan Jakuczek został zatrzymany przez gestapo.
Był on jedną z 30 osób działających w strukturach konspiracyjnych w Oświęcimiu i okolicy, które zostały wtedy aresztowane przez Niemców. Wyrokiem niemieckiego Sądu Doraźnego w Katowicach został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Egzekucja odbyła się 25 stycznia 1943 roku w Auschwitz przed ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11.
- Małe Hawaje godzinę drogi od Krakowa! Można się poczuć jak na zagranicznych wakacjach
- Jakub zginął przez pijanego kierowcę. Miał zaledwie 35 lat i całe życie przed sobą
- Zebrali już 6 mln zł na ratowanie życia Janka Kozuba z rdzeniowym zanikiem mięśni
- Pustynia Błędowska na przestrzeni lat. Kiedyś był sam piach
- Akcja szczepień przeciw Covid-19 w Małopolsce zachodniej. Gdzie jest najlepiej?
- Pieniądze z programu Sportowa Polska. Kto otrzymał dofinansowanie?
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
