https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. W Ministerstwie Kultury są pieniądze na nowe muzeum w sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz

Bogusław Kwiecień
Rządowa delegacja przed historycznym budynkiem kantyny załogi SS w KL Auschwitz
Rządowa delegacja przed historycznym budynkiem kantyny załogi SS w KL Auschwitz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach
Starosta oświęcimski, że konkretne prace ruszą jeszcze w tym roku i w ciągu dwóch lat nowa placówka, która w dużej części ma zostać poświęcona mieszkańcom ziemi oświęcimskiej niosącym pomoc więźniom Auschwitz, zostanie otwarta

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże obiecane 4 mln zł na przygotowanie Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które ma powstać w sąsiedztwie Miejsca Pamięci Auschwitz.

Wsparcie finansowe na ten cel potwierdzili wicepremier Beata Szydło i wiceminister kultury Jarosław Sellin, którzy w miniony poniedziałek oglądali w Oświęcimiu budynek przeznaczony pod nową placówkę. W czasie wojny był to Lagerhaus, który stanowił część całego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Zanim ministerstwo przekaże te fundusze, władze powiatu muszą jednak dokonać jeszcze kilku korekt w statucie placówki, powołać dyrektora, radę programową i nadać muzeum ramy organizacyjne, czyli na przykład zdobyć swoje konto.

- Ministerstwo nie może przekazać pieniędzy starostwu, ale już nowej instytucji - tłumaczy starosta Zbigniew Starzec. Według niego jest szansa, że konkretne prace ruszą jeszcze w tym roku. Starosta liczy, że w ciągu dwóch lat placówka, która ma być poświęcona w dużej części oświęcimianom ratującym życie więźniom obozu, zostanie otwarta.

Wicepremier Szydło i minister Sellin zobaczyli również inny historyczny budynek byłej kantyny esesmańskiej, którą przed ruiną ratuje Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Aus­chwitz-Birkenau. Był także w Har­mę­żach, gdzie zobaczył wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kieryka
Coś nie tak z żydami nie dalej jak wczoraj pisali że izrael przyznał się do przeprowadzenia ataku na syryjską elektrownię atomową no to jak chcą skażenia ziemi to jak najdalej od żydów.
G
Gość
by zapisać dziecko do żłobka, komu kolejne muzeum, trwonią kasę na muzea gdy nie miejsca na umieszczenie dzieci w opiece żłobkowej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
t
trelemorele
Dokładnie, był bilard - nie ma bilarda, była przed laty dyskoteka - nie ma dyskoteki. Niech wszystko zlikwidują wyburzą użytecznego żyjącym ludziom a w zamian postawią mega olbrzymie centrum Holokaustu o powierzchni całego naszego powiatu. Na drogi pieniędzy nie ma, na chodniki, a jakiś kur**dołek esesmański będą remontować, masakra czy możemy jako naród bardziej się upodlić?
O
Obr
Szkoda, że nie ma pieniędzy na odszkodowania dla tych, którzy z tych terenów zostali wysiedleni i którzy tam stracili cały dobytek. A tym pomagającym więźniom też należą się nagrody pieniężne.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska